O voľbu poštou zo zahraničia vo februárových parlamentných voľbách cez aplikáciu Voľby.Digital požiadalo vyše 30-tisíc Slovákov. Agentúru SITA o tom informoval Matúš Kollár z občianskeho združenia Slovenko.Digital. Najväčší záujem (20 %) prejavili Slováci a Slovenky žijúci v Česku, nasledujú slovenskí občania žijúci v Anglicku. Na odoslanie žiadostí o voľbu zo zahraničia ostávajú posledné tri dni.

„Aplikácia je jednoduchá a prehľadná, preto je taká obľúbená. Žiadosť sa dá vygenerovať na pár kliknutí za menej ako päť minút a netreba na to ani elektronický občiansky preukaz. Rastúci záujem nás teší o to viac, že občania v zahraničí môžu využiť aj iné aplikácie využívajúce technológie, ktoré sme pripravili v spolupráci s našou komunitou.

Podľa našich informácií eviduje ministerstvo vnútra výrazne vyšší počet žiadostí o voľbu zo zahraničia v porovnaní s minulými parlamentnými voľbami,“ vysvetlil Ján Suchal zo Slovensko.Digital. Doplnil, že podobnú návštevnosť dosahujú aj iné aplikácie určené na vytvorenie žiadosti o voľbu poštou. Celkové čísla zo všetkých aplikácií budú podľa neho približne dvojnásobné.

Aplikáciu Voľby.Digital môžu využiť aj občania, ktorí budú počas volieb na Slovensku, ale mimo svojho trvalého bydliska. Je potrebné vytvoriť žiadosť o hlasovací preukaz. Po jej odoslaní na mailovú adresu obce zašle obec hlasovací preukaz priamo na adresu, ktorú žiadateľ zadal. Na odoslanie tejto žiadosti majú občania čas do 10. februára.

Občania SR môžu požiadať o voľbu poštou zo zahraničia aj prostredníctvom aplikácie SrdcomDoma, ktorú spustilo občianske združenie s rovnakým názvom. Volič si vytvorí žiadosť a odošle ju na email, ktorý aplikácia stanoví v závislosti od miesta trvalého pobytu voliča.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP