V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Na meteorologickej stanici Poprad-Gánovce bol počas marca nameraný najnižší mesačný priemer celkového atmosférického ozónu v histórii meraní od roku 1994. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) informoval, že priemerná hodnota dosiahla len 342 dobsonových jednotiek (D. U.).

Predstavuje to odchýlku mínus 40 D. U. oproti dlhodobému priemeru z rokov 1962 až 1990, zaznamenanému na stanici Hradec Králové. Táto odchýlka zodpovedá poklesu o desať percent, čo je z pohľadu vývoja ozónovej vrstvy významný údaj.

Od extrému k extrému

Zaujímavosťou je, že najvyššia hodnota ozónu v marci – 407 D. U., čo je o osem percent viac než je normál – bola zaznamenaná hneď na jeho začiatku, 1. marca. Len o dva dni neskôr, 3. marca, sa však situácia radikálne zmenila. Nameraná hodnota vtedy klesla na 274 D. U., čo predstavuje odchýlku mínus 28 percent oproti normálu. Ide tak o najväčší prepad v rámci jedného mesiaca a zároveň o jeden z hlavných dôvodov, prečo bol celkový priemer rekordne nízky.

Doteraz najnižší marcový priemer ozónu bol na tejto stanici zaznamenaný v roku 2014 a mal hodnotu 345 D. U. Terajší marcový priemer túto hranicu prekonal smerom nadol o tri jednotky, čím sa stal novým historickým minimom. SHMÚ podčiarkol, že tieto hodnoty sú mimoriadne a vznikli v dôsledku špecifických meteorologických podmienok.

NASA/GSFC

Za všetkým stojí výnimočná situácia v stratosfére

Meteorológovia pripisujú rekordné hodnoty špeciálnej situácii v stratosfére, kde sa počas konca februára a začiatku marca vyskytli mimoriadne nízke teploty. Tie vytvorili podmienky pre zvýšenú aktivitu plynov, ktoré ničia ozónovú vrstvu. Výrazným faktorom bolo náhle stratosférické oteplenie v oblasti Arktídy, ktoré spôsobilo, že arktický polárny stratosférický vír sa posunul nad severozápadnú Európu. Hoci sa tento vír postupne rozpadával a zmenšoval, jeho jadro zotrvávalo nad týmto územím dlhšie, než je bežné.

Takéto situácie sa síce nevyskytujú každoročne, no ich dopad na stav ozónovej vrstvy môže byť výrazný. Ozónová vrstva je pritom kľúčová pre ochranu života na Zemi, keďže pohlcuje veľkú časť škodlivého ultrafialového žiarenia zo Slnka. Aktuálne merania z Popradu-Gánoviec tak slúžia ako dôležité upozornenie na to, ako veľmi závisí stav našej atmosféry od dynamických procesov v horných vrstvách vzduchu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP