V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Nemecko čelí rastúcim obavám o svoju digitálnu a technologickú nezávislosť. S nástupom novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu si nemecké spoločnosti stále viac uvedomujú svoju závislosť od amerických digitálnych technológií a služieb.

Tieto obavy vyplynuli z nového prieskumu asociácie digitálneho priemyslu Bitkom, ktorý ukázal, že až 81 % nemeckých firiem sa považuje za závislé od amerických technologických gigantov, pričom 41 % označuje svoju závislosť za silnú a ďalších 40 % za miernu.

Dominancia USA a závislosť na Číne

Podľa prezidenta Bitkomu Ralfa Wintergersta prieskum potvrdzuje, že technologický náskok USA pred Nemeckom a zvyškom Európskej únie bude v najbližších rokoch ďalej narastať. „Američania viac investujú do výskumu a vývoja, odstraňujú byrokraciu a využívajú dereguláciu, čo posilňuje ich dominanciu,“ uviedol Wintergerst.

Firmy sa však pripravujú na zmenu. Polovica respondentov uviedla, že pravdepodobne budú musieť prepracovať svoje dodávateľské reťazce, Popri závislosti na USA je Čína ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje nemecký digitálny priemysel. Približne 44 % nemeckých firiem považuje svoje podnikanie za „veľmi závislé“ od Číny, zatiaľ čo ďalších 35 % priznalo určitú mieru závislosti.

Digitálne technologie v Nemecku sú závislé od Číny.
Pixabay (Úprava redakcie)

Táto závislosť sa prejavuje najmä pri dovoze koncových zariadení, ako sú smartfóny a notebooky (90 %), softvéru (75 %), aplikácií kybernetickej bezpečnosti (71 %) a digitálnych komponentov, ako sú čipy a senzory (69 %).

Nemecký biznis sa zjednotil v názore, že krajina musí posilniť svoju ekonomickú nezávislosť od zahraničných technologických dodávateľov. Až 95 % opýtaných spoločností súhlasí s tým, že Nemecko musí investovať do domácich technologických riešení. Prieskum však odhalil alarmujúci fakt. len 3 % spoločností by dokázali prežiť dlhšie ako dva roky bez digitálneho importu.

Kroky na zníženie závislosti

Nemecko stojí pred výzvou znížiť svoju závislosť od zahraničných technológií, a to nielen v oblasti softvéru a digitálnych služieb, ale aj v dovoze kritických komponentov, akými sú polovodiče. Bitkom a ďalší lídri v technologickom sektore vyzývajú na väčšie investície do domácej výroby, vývoja inovácií a vytvorenie efektívnej stratégie pre zvýšenie digitálnej suverenity v EÚ.

Situácia si vyžaduje aj rozvoj alternatívnych dodávateľských reťazcov a silnejšiu podporu miestnych startupov a technologických spoločností, aby dokázali konkurovať americkým a čínskym hráčom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP