V máji OpenAI oznámilo vývoj nástroja s názvom Media Manager, ktorý mal tvorcom obsahu umožniť kontrolu nad tým, či a ako budú ich diela použité pri trénovaní umelej inteligencie. Nástroj mal byť revolučným riešením na identifikáciu autorsky chránených textov, obrázkov, videí či zvukov a dávať tvorcom možnosť ich začlenenie zakázať alebo povoliť. Sedem mesiacov po jeho ohlásení však tento nástroj stále neexistuje, čo vyvoláva otázky o odhodlaní OpenAI a o právnych výzvach spojených s trénovaním AI.

OpenAI v máji 2024 tvrdilo, že Media Manager by mohol nastaviť nový štandard v priemysle umelej inteligencie a že jeho vývoj prebieha v spolupráci s regulátormi. Spoločnosť sľubovala, že nástroj spustí najneskôr do začiatku roku 2025. Doteraz však Media Manager nebol verejne zmienený a ani OpenAI neponúklo jasnú aktualizáciu o jeho stave. O téme informoval portál TechCrunch.

Bývalý zamestnanec OpenAI pre TechCrunch uviedol, že nástroj nikdy nepatril medzi interné priority. „Pravdupovediac, nepamätám si, že by na ňom niekto aktívne pracoval,“ priznal. Z tímu právnikov, ktorí na projekte pracovali, dokonca jeden člen prešiel v októbri do role externého konzultanta.

Nástroj, ktorý mohol riešiť problémy s duševným vlastníctvom

Použitie diel chránených autorskými právami bez súhlasu tvorcov sa stalo jednou z hlavných kontroverzií v oblasti umelej inteligencie. Modely ako ChatGPT a obrazový generátor Sora boli trénované na obrovských množstvách verejne dostupných údajov, často zahŕňajúcich obsah, ktorý na takéto použitie nebol zamýšľaný.

Tvorcovia upozorňujú na prípady, keď systémy OpenAI vygenerovali obsah, ktorý je takmer identický s pôvodnými dielami. Práve Media Manager mal tento problém riešiť. Tvorcovia by mohli označiť svoje diela, ktoré by sa následne nevyužívali pri trénovaní modelov.

OpenAI už ponúka niekoľko obmedzených spôsobov, ako tvorcovia môžu zakázať používanie svojich diel, napríklad cez formuláre alebo blokovaním webových crawlerov. Kritici však tvrdia, že tieto možnosti sú nedostatočné. Predstavovaný Media Manager mal byť omnoho komplexnejší systém.

Napriek tomu experti varujú, že aj s uvedením takéhoto nástroja by veľká časť tvorcov o jeho existencii nevedela. Podľa právneho zástupcu Adriana Cyhana by povinnosť zabezpečiť rešpektovanie autorských práv nemala byť presúvaná na tvorcov.

Flickr

Hrozba právnych sporov

OpenAI v súčasnosti čelí viacerým súdnym sporom od autorov, umelcov a médií, ktorí tvrdia, že ich práce boli nezákonne použité na tréning AI. Media Manager mohol byť spôsob, ako zmierniť právne a verejné napätie, no v jeho neprítomnosti OpenAI musí spoliehať na súčasné argumenty, vrátane „férového využitia“ (fair use).

Hoci súdy môžu rozhodnúť v prospech OpenAI, otázky týkajúce sa rešpektovania práv tvorcov zostanú. Tento problém poukazuje na nedostatky v reguláciách v oblasti umelej inteligencie, ktoré sa len začínajú formovať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP