V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Plánovaný návrat troch čínskych astronautov z vesmírnej stanice Tchien-kung sa v utorok neuskutočnil. Pristátie kapsuly odložili pre nepriaznivé poveternostné podmienky, informovala agentúra TASR na základe správy AP. Astronauti Cchaj Sü-če, Sung Ling-tung a Wang Chao-ce sa mali vrátiť na Zem po viac než polročnom pobyte na orbite.

Pristátie bolo pôvodne plánované na utorok v oblasti Tung-feng v severočínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. Podľa čínskej tlačovej agentúry Sin-chua však neboli splnené potrebné meteorologické podmienky. O odklade rozhodli z bezpečnostných dôvodov, aby sa „zabezpečilo zdravie a bezpečnosť astronautov“.

Polročná misia a rekordný výstup do otvoreného vesmíru

Troch astronautov v uplynulých dňoch nahradila nová posádka. Ich misia, ktorá sa začala v októbri 2024, bola súčasťou pravidelného striedania na čínskej orbitálnej stanici Tchien-kung. Počas šiestich mesiacov na obežnej dráhe vykonávali rôzne vedecké experimenty, technické úpravy a servisné práce. Dvojica astronautov Cchaj a Sung uskutočnila výstup do otvoreného vesmíru, ktorý trval deväť hodín.

Týmto krokom si pripísali nový rekord v rámci čínskeho vesmírneho programu. Výstup bol súčasťou pokračujúceho rozširovania a optimalizácie čínskej orbitálnej infraštruktúry, uviedla Čínska agentúra pre pilotovaný vesmírny program (CMSA). Čínska vesmírna stanica Tchien-kung, v preklade „Nebeský palác“, je výsledkom nezávislého vývoja krajiny v oblasti kozmického výskumu.

NASA

Čína nie je zapojená do projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), najmä pre politickú a technologickú nedôveru zo strany Spojených štátov. Stanica pozostáva z troch hlavných modulov. Základný modul Tchien-che bol vypustený v apríli 2021. Nasledovali laboratórne moduly Wen-tchien v júli 2022 a Meng-tchien v októbri toho istého roka. Celková hmotnosť stanice je približne 66 ton a jej rozširovanie stále pokračuje.

Ambície siahajú až na Mesiac

Čínska vesmírna agentúra sa netají vysokými ambíciami. Už skôr vyslala prieskumné vozidlo na povrch Marsu aj na odvrátenú stranu Mesiaca. Jedným z hlavných cieľov programu je vyslanie človeka na Mesiac do roku 2030. Ak sa tento plán naplní, Čína sa stane druhou krajinou po USA, ktorá dostane astronautov na lunárny povrch.

Odložený návrat trojice astronautov tak síce mierne skomplikoval harmonogram misie, no podľa vyjadrení čínskych úradov ide o preventívne opatrenie, ktoré má zaistiť ich bezpečný návrat na Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP