V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Severoatlantická aliancia čelí novým výzvam v oblasti bezpečnosti a jednou z najvážnejších je podľa jej generálneho tajomníka Marka Rutteho potenciálne rozmiestnenie jadrových zbraní Ruskom vo vesmíre. V rozhovore pre nemecký denník Welt am Sonntag, z ktorého citovala agentúra DPA, upozornil na to, že takýto scenár už nie je len hypotetický a NATO ho berie mimoriadne vážne.

Rutte otvorene uviedol, že Severoatlantická aliancia má informácie o tom, že Rusko zvažuje možnosť vyvíjať jadrové zbrane určené pre využitie vo vesmíre. Hoci súčasné ruské kapacity označil za technicky zastarané a v porovnaní so Západom výrazne zaostávajúce, varoval, že vývoj protisatelitných jadrových zbraní by Moskve mohol priniesť nový impulz na ich modernizáciu. Práve preto vyvoláva táto snaha hlboké znepokojenie v radoch Aliancie.

Zbrane nie na Zem, ale na satelity

Hrozba sa netýka priamo jadrového útoku na Zem, ale útoku na satelity obiehajúce okolo planéty. Ide o tzv. protisatelitné zbrane, ktorých cieľom by bolo narušiť, prípadne zničiť orbitálne zariadenia iných krajín. Vzhľadom na to, že fungovanie mnohých kritických systémov – od navigácie cez komunikačné siete až po riadenie letovej prevádzky – je závislé od satelitov, ich vyradenie by mohlo na Zemi spôsobiť chaos.

Rutte zároveň upozornil, že rozmiestnenie takýchto zbraní by bolo v priamom rozpore s Kozmickou zmluvou z roku 1967, ktorá vyzýva všetky štáty k mierovému využívaniu vesmíru. Túto dohodu podpísala a ratifikovala väčšina štátov sveta vrátane Ruska a Spojených štátov. Ak by sa Rusko rozhodlo túto zmluvu porušiť, podľa generálneho tajomníka by to malo vážne následky nielen pre bilaterálne vzťahy, ale aj pre globálnu stabilitu.

NASA Goddard

Kozmos je preplnený a nepredvídateľný

Rutte ďalej pripomenul, že konkurencia vo vesmíre sa v posledných rokoch stala drsnejšou a intenzívnejšou. Kozmos je dnes nielen preplnenejší, ale aj oveľa menej predvídateľný. Týka sa to nielen komerčného sektora, ktorý zažíva rozmach vďaka firmám ako SpaceX, ale aj vojenského a bezpečnostného priestoru. V tejto súvislosti zdôraznil potrebu zvýšenej obozretnosti a koordinácie medzi spojencami.

Významnou informáciou, ktorú Rutte pripomenul, je aj to, že článok 5 Severoatlantickej zmluvy, teda princíp kolektívnej obrany, sa vzťahuje aj na útoky vo vesmíre alebo z vesmíru. V praxi to znamená, že ak by niektorý člen NATO čelil útoku na svoj satelit alebo inú vesmírnu infraštruktúru, Aliancia by to mohla považovať za útok proti všetkým svojim členom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP