Niekoľko desiatok poslancov parlamentov členských krajín EÚ kritizuje plánovanú legislatívu Európskej komisie nazývanú aj „zákon na kontrolu četov“. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová predstavila návrh pravidiel predchádzania sexuálnemu zneužívaniu detí a boja proti nemu v máji 2022. Ak by návrh zákona prešiel, sociálne siete by museli povinne sledovať šifrované čety na svojich platformách a vyhľadávať v nich znaky, ktoré by mohli poukazovať na grooming dieťaťa alebo zdieľanie materiálov zobrazujúcich sexuálne obťažovanie detí. Zároveň by mali povinnosť podozrivú aktivitu nahlasovať. Podľa aktuálne platného zákona je takýto monitoring dobrovoľný.

Kritici zákon označujú ako „kontrolu četov“ a považujú ho za pokus o monitorovanie všetkej internetovej komunikácie vrátane šifrovaných četov, čo u nich vyvoláva obavy z masového sledovania.

Všetkých 30 signatárov dokumentu kritizujúceho návrh zákona jednohlasne dodalo, že boj proti sexuálnemu násiliu na deťoch považujú síce za veľmi dôležitý, avšak návrh v aktuálnej podobe by znamenal vážny zásah do súkromia. Podľa nich by sa tak zaviedlo používanie softvéru na kontrolu obsahu komunikácie a dešifrovanie medzi koncovými bodmi. V konečnom dôsledku to by znamenalo monitorovanie osobných cloudových úložísk.

Vďaka iniciatíve Konstantina Kuhleho, zástupcu predsedu parlamentnej skupiny Slobodná demokratická strana (FDP) v nemeckom Spolkovom sneme, bola na webovej lokalite Parlamentného zhromaždenia Rady Európy zverejnená petícia, ktorú môže podpísať každý poslanec. Rada Európy nie je orgánom Európskej únie (EÚ), ide o organizáciu so širším členstvom, hoci členské štáty EÚ sú jej členmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú