V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V Bratislave v utorok pristálo jedno z dvoch nových dopravných lietadiel značky Bombardier, ktoré zakúpilo Ministerstvo obrany SR. Tento nákup okamžite vyvolal ostrú kritiku opozičného Progresívneho Slovenska (PS), ktoré ho označilo za príklad zbytočného míňania verejných peňazí v čase ekonomickej neistoty.

Opoziční predstavitelia na tlačovej konferencii tvrdili, že lietadlá sú symbolom „papalášizmu“ štvrtej Ficovej vlády a predpokladajú, že budú slúžiť najmä na cesty ministrov.

Náklady sú vysoké, kritika ešte vyššia

Podľa poslanca Národnej rady SR Štefana Kišša (PS) ide len za jedno lietadlo o náklady vo výške 25 miliónov eur, pričom celková suma za dve lietadlá dosiahne 50 miliónov eur. Navyše, prevádzkové náklady majú prekročiť jeden milión eur ročne. Kišš nákup označil za „špičku ľadovca“ papalášizmu, pričom pripomenul, že vláda využíva vládne lietadlá aj na súkromné cesty, ako sú návštevy futbalových zápasov či preteky Formuly 1.

Kritizoval tiež, že tento nákladný nákup prichádza v čase, keď vláda prijala konsolidačný balík a ekonomický rast Slovenska sa spomaľuje. Poslanec Tomáš Valášek (PS) okrem vysokých nákladov kritizoval aj samotnú potrebu nových lietadiel. Poukázal na to, že už teraz má Slovensko vládnu letku pod Ministerstvom vnútra, a nerozumie, prečo Ministerstvo obrany buduje paralelnú letku.

Podľa Valáška by rezort obrany mal svoje zdroje investovať zmysluplnejšie, najmä do modernizácie armády. „Slovensko nepotrebuje luxusné dopravné lietadlá, ale tanky, transportéry či drony,“ zdôraznil Valášek a dodal, že posilňovanie obranných kapacít je kľúčové, najmä keď okolité krajiny zvyšujú svoje obranné rozpočty.

Bombardier Global 5000.
TASR

Ministerstvo obrany obhajuje investíciu

Rezort obrany SR zakúpil dve lietadlá Bombardier Global 5000 za takmer 46 miliónov eur ešte v decembri minulého roka. Ministerstvo argumentuje, že nové stroje prispejú k zvýšeniu bezpečnosti a flexibility vládnych letov. Lietadlá majú slúžiť nielen na prepravu predstaviteľov štátu, ale aj na humanitárne misie a rýchlu evakuáciu v krízových situáciách.

Nový nákup lietadiel pre Ministerstvo obrany sa tak stal horúcou politickou témou. Opozícia ho vníma ako zbytočný luxus v čase úsporných opatrení, zatiaľ čo ministerstvo obhajuje investíciu ako strategicky dôležitú. Otázkou zostáva, či sa tento spor skončí len pri slovnej výmene názorov alebo vyvolá širšiu verejnú diskusiu o efektívnosti míňania verejných financií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP