V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americký exprezident Donald Trump sa cez víkend stretol s fínskym prezidentom Alexandrom Stubbom vo svojom sídle Mar-a-Lago na Floride. Nečakaná a neformálna návšteva zahŕňala raňajky, golf a obed, pričom hlavnými témami rozhovorov boli bilaterálne vzťahy, geopolitická situácia a rozvoj amerických ľadoborcov.

Jednou z kľúčových tém stretnutia bol plánovaný nákup ľadoborcov pre Spojené štáty. Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social uviedol, že posilnenie partnerstva s Fínskom zahŕňa aj vývoj týchto dôležitých plavidiel, ktoré majú zabezpečiť mier a medzinárodnú bezpečnosť.

Fínsko patrí medzi najvýznamnejších svetových producentov ľadoborcov – až 80 percent týchto lodí navrhli fínske spoločnosti a 60 percent bolo postavených vo fínskych lodeniciach. USA už minulý rok spolu s Kanadou a Fínskom podpísali dohodu “Icebreaker Collaboration Effort, ktorá má zlepšiť spoluprácu pri vývoji týchto strategických plavidiel pre arktické a polárne operácie.

Trumpove ambície v Arktíde

Trump, ktorý sa po svojej januárovej inaugurácii vrátil do Bieleho domu, plánuje objednať až 40 veľkých ľadoborcov. Tieto plavidlá sú pre neho dôležitým nástrojom na posilnenie amerického vplyvu v Arktíde, kde sú aktívne najmä Rusko a Čína. USA sa snažia upevniť svoju prítomnosť v tomto strategickom regióne, ktorý sa stáva čoraz významnejším pre globálnu bezpečnosť a obchodné trasy.

Bývalý a súčasný prezident USA zároveň opakovane vyjadril záujem o Grónsko, ktoré je autonómnym územím Dánska. V minulosti dokonca naznačil, že by USA mohli použiť aj vojenskú silu, aby získali kontrolu nad ostrovom. Grónsko je bohaté na nerastné suroviny, no jeho obyvateľstvo len 57 000 ľudí doteraz čelilo minimálnemu ekonomickému rozvoju. Rastúci geopolitický záujem o tento región vyvoláva obavy, ako na americké ambície zareagujú spojenci a konkurenti na svetovej scéne.

X/Massimo Frantarelli

Čo prinesie americko-fínska spolupráca?

Trumpovo stretnutie so Stubbom naznačuje, že USA a Fínsko plánujú prehĺbiť spoluprácu, najmä v oblasti technológie ľadoborcov a arktickej politiky. Washington chce posilniť svoju prítomnosť v regióne, kde rastie napätie s Ruskom a Čínou.

Otázne však aj naďalej zostáva, ako sa k tejto iniciatíve postavia ďalší spojenci USA a  aký vplyv bude mať na Severoatlantickú alianciu, a či nevyvolá nové strategické preteky o kontrolu nad severnými morami a cennými prírodnými zdrojmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP