Najvnútornejšia planéta zo slávneho planetárneho systému TRAPPIST-1 môže byť schopná podporovať hustú atmosféru, tvrdia najnovšie výskumy. Tento systém, ktorý pozostáva zo siedmich planét podobných Zemi, objavený v roku 2017 len 40 svetelných rokov od Zeme, patrí k najintenzívnejšie skúmaným mimo našu slnečnú sústavu.

Vedci už roky skúmajú, či tieto planéty disponujú atmosférou, ktorá je rozhodujúca pre existenciu života aký poznáme. Predošlé pozorovania z teleskopu Jamesa Webba (JWST) naznačovali, že všetky planéty systému TRAPPIST-1 sú zrejme nehostinné, bez atmosféry, ktorú by zničila intenzívna radiácia ich hostiteľskej hviezdy. O téme informoval portál Live Science.

Avšak nová analýza dát z JWST odhaľuje, že TRAPPIST-1b by predsa len mohla mať atmosféru bohatú na oxid uhličitý alebo by mohla vykazovať známky silnej vulkanickej aktivity.

Nový pohľad na atmosféru TRAPPIST-1b

Prvé merania naznačovali, že atmosféra plná oxidu uhličitého je nepravdepodobná. Oxid uhličitý silne pohlcuje svetlo na vlnovej dĺžke 15 mikrometrov, ale toto žiarenie nebolo výrazne oslabené, čo viedlo k záveru, že TRAPPIST-1b je pravdepodobne iba suchou a radiáciou zničenou planétou.

Nové merania však odhalili dáta na inej vlnovej dĺžke, 12,8 mikrometra, čo naznačuje možnosť existencie atmosféry obohatenej o reflexný opar podobný smogu na Zemi. Tento opar môže spôsobovať zvýšenú teplotu v hornej časti atmosféry, čo vysvetľuje absenciu očakávaného útlmu žiarenia.

Mať dva dátové body nám umožňuje zvažovať alternatívne scenáre pre atmosféru TRAPPIST-1b, nech už existuje, alebo nie,“ uviedla Leen Decin z KU Leuven v Belgicku. Vedci porovnávajú tieto vlastnosti s atmosférou Titanu najväčšieho mesiaca Saturnu. Hoci je chemické zloženie TRAPPIST-1b pravdepodobne veľmi odlišné, možnosť, že ide o nový typ atmosféry je pre astronómov fascinujúca.

planéty, sústava, TRAPPIST-1b
NASA
Štúdium distribúcie tepla na planéte

Ďalším krokom výskumu je skúmanie tepelnej distribúcie na povrchu planéty medzi jej dennou a nočnou stranou. Michaël Gillon z univerzity v belgickom Liège, vedúci tímu, ktorý objavil planéty systému TRAPPIST-1, zdôrazňuje: „Ak existuje atmosféra, mala by distribúcia tepla medzi stranami planéty byť vyrovnaná. Bez atmosféry by bola táto redistribúcia minimálna.“

TRAPPIST-1b je jednou z najviac skúmaných planét mimo slnečnej sústavy, no charakteristika atmosféry týchto planét ostáva výzvou. Hostiteľská hviezda, červený trpaslík, je mimoriadne chladná a drobná, čo komplikuje identifikáciu signálov z atmosféry.

Najnovšie výsledky predstavujú prielom vo výskume exoplanét. Potenciálna prítomnosť atmosféry na TRAPPIST-1b by mohla znamenať nový typ podmienok, aké sme doteraz v slnečnej sústave nepozorovali.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú