V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ceny pohonných látok na Slovensku zaznamenali aj počas 18. týždňa pokračujúci pokles. Zlacneli všetky hlavné typy palív – benzín, nafta aj plyny využívané v doprave. Pokles sa pohyboval od niekoľkých desatín centa až po niekoľko centov. Hoci vývoj na svetových trhoch vytvára priestor pre ďalšie zníženie cien, podľa analytika spoločnosti XTB Mareka Nemkyho sa výraznejšie zlacňovanie zatiaľ nepredpokladá.

Jedným z hlavných dôvodov poklesu cien pohonných látok je situácia na trhu s ropou. Cena severomorskej ropy Brent v 18. týždni výrazne klesla o 8,34 %, a to na úroveň 61,29 dolára za barel, čo je približne 54,25 eura. Ide o najnižšiu hodnotu od marca minulého roka. Rýchly pokles bol spôsobený viacerými faktormi, medzi ktorými dominovali ekonomické obavy a neistoty na globálnych trhoch.

Pozornosť sa sústreďuje na rokovania USA a Číny

V aktuálnom 19. týždni však ropa opäť mierne posilnila. Ako uviedol Nemky, cena sa zvýšila o 2,59 % a momentálne sa pohybuje na úrovni 62,88 dolára za barel. Mierne zotavenie súvisí so zlepšením nálady na trhu, najmä vďaka zníženiu napätia v oblasti medzinárodného obchodu.

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré budú ovplyvňovať ďalší vývoj, sú očakávania z nadchádzajúceho stretnutia Spojených štátov a Číny vo Švajčiarsku. Pôjde o prvé oficiálne rokovania zamerané na deeskaláciu obchodných napätí a možné zníženie ciel. Analytici predpokladajú, že ak sa strany dohodnú na zmiernení ciel, môže to výrazne podporiť očakávania rastu dopytu po rope, keďže ide o dve najväčšie svetové ekonomiky a zároveň najväčších spotrebiteľov ropy.

SITA

Ťažba sa spomaľuje, ale na trhu visí aj hrozba zvýšenej ponuky

Na strane ponuky je situácia zložitejšia. Niektoré ropné spoločnosti už oznámili pozastavenie prevádzky niektorých ťažobných plošín. Dôvodom sú aktuálne nízke ceny, pri ktorých sa im ťažba jednoducho neoplatí. Tento vývoj by mohol časom obmedziť ponuku ropy a pôsobiť ako tlak na rast cien.

Na druhej strane, prípadná jadrová dohoda medzi Spojenými štátmi a Iránom by mohla naopak spôsobiť zvýšenie ponuky. Irán je v súčasnosti pod sankciami, ktoré mu bránia vo voľnom exporte ropy. Ich zrušenie by znamenalo návrat značného objemu ropy na svetový trh, čo by mohlo ceny opäť stlačiť nadol.

Zaujímavosťou je, že hoci cena ropy výrazne klesla, veľkoobchodné ceny pohonných látok v Rotterdame – ktoré sú kľúčové pre tvorbu cien v Európe – zatiaľ stagnujú. To môže byť jeden z dôvodov, prečo Nemky neočakáva v najbližších dňoch dramatické zlacňovanie na čerpacích staniciach. Možnosť ďalšieho poklesu cien síce existuje, no zatiaľ sa predpokladá skôr mierny vývoj bez zásadnej zmeny trendu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP