Nový výskum naznačuje, že pohár mlieka denne môže priaznivo ovplyvniť zdravie čriev. Pozorovacia štúdia, ktorú vykonali vedci z Univerzity v Oxforde, odhalila, že konzumácia 200 gramov mlieka denne môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka až o 14 %.

Výskum sa zameral na dlhodobé zdravotné údaje viac ako pol milióna stredne starých a starších žien z Európy, ktoré okrem iného vyplnili aj dotazník o stravovacích návykoch. Zo všetkých 97 sledovaných potravín vykazovali mliečne výrobky, ako mlieko a jogurty, najsilnejší ochranný účinok proti vzniku kolorektálneho karcinómu. O téme informoval portál Science Alert.

Štúdia zistila, že nie všetky mliečne produkty prinášajú rovnaké výhody, no mlieko a vápnik zohrávali výnimočnú úlohu. Príjem 300 gramov vápnika denne znížil riziko rakoviny o 17 %, čo je dokonca o tri percentuálne body viac ako mlieko samotné.

Strava ako rizikový faktor

Vedci zistili, že spojenie medzi konzumáciou mlieka a nižším rizikom rakoviny čriev je primárne spôsobené vápnikom. Preto môžu podobný ochranný účinok vykazovať aj potraviny bohaté na vápnik, ktoré nie sú na báze mlieka, napríklad sójové výrobky.

Rakovina hrubého čreva a konečníka je celosvetovo na vzostupe. Konzumácia alkoholu, spracovaného a červeného mäsa sa spája so zvýšeným rizikom tohto typu rakoviny. V aktuálnej štúdii sa tieto faktory prejavili ako významné riziká. Denná konzumácia dvoch štandardných porcií alkoholu zvyšovala riziko rakoviny až o 15 %, príjem 30 gramov červeného mäsa denne bol spojený s nárastom rizika o 8 %.

Peter MacCallum Cancer Centre

Naopak, potraviny bohaté na vápnik, najmä mliečne a nemliečne zdroje okrem zmrzliny a syra, vykazovali ochranný účinok na tráviaci trakt.

„Aj keď táto štúdia naznačuje možný prínos zvýšeného príjmu vápnika, verejnosť by mala k týmto výsledkom pristupovať s opatrnosťou,“ varuje David Nunan, odborník na medicínu založenú na dôkazoch z Univerzity v Oxforde. Dodáva, že metodologické obmedzenia môžu viesť k nadhodnoteniu skutočného efektu.

Ako predísť riziku rakoviny čriev

Vedci sa domnievajú, že až polovici prípadov rakoviny čriev je možné predísť zdravším životným štýlom a stravou. Zníženie spotreby alkoholu, červeného mäsa a spracovaných potravín by mohlo významne pomôcť.

Zároveň môže byť prospešná pravidelná konzumácia potravín bohatých na vápnik, ktoré posilňujú zdravie tráviaceho traktu. Predchádzajúce výskumy dokonca naznačili, že aj pitie kávy môže znižovať riziko rakoviny čriev, hoci káva v tejto konkrétnej štúdii nebola hodnotená.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP