V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ministerstvo hospodárstva SR podporí päť projektov zameraných na výrobu vodíka elektrolýzou s využitím obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a jeho uskladnenie. Celková suma, ktorú štát prerozdelí medzi vybrané firmy, predstavuje 13,56 milióna eur. Najväčšiu finančnú podporu získala spoločnosť W2H2 KSK, ktorá plánuje výrobu vodíka v Košickom kraji.

Spoločnosť W2H2 KSK dostane 3,12 milióna eur, pričom jej projekt sa zameriava na výrobu vodíka pre autobusy Košického samosprávneho kraja a ďalšie dopravné prostriedky. Košická župa už v roku 2023 deklarovala dlhodobý zámer využívať vodík, pričom ako prvá na Slovensku prijala vlastnú vodíkovú stratégiu, ktorá má podporiť rozvoj vodíkových technológií v regióne.

Vodík pre priemysel a dopravu

Druhú najvyššiu podporu, 3,08 milióna eur, získala spoločnosť Veolia Utilities Žiar nad Hronom, ktorá poskytuje energetické služby pre priemyselné podniky v žiarskom priemyselnom parku a zabezpečuje výrobu tepla pre mesto. Projekt Veolie bude zahŕňať výrobu aj skladovanie vodíka, čím by mohol prispieť k dekarbonizácii priemyslu a energetiky v regióne.

Na treťom mieste sa umiestnila akciová spoločnosť Right Power, ktorej 2,93 milióna eur pomôže spustiť výrobu zeleného vodíka pre mesto Martin. Vodík sa bude využívať predovšetkým v nákladnej doprave a autobusovej doprave v Martine a okolí, čo môže znížiť emisie a zlepšiť kvalitu ovzdušia v regióne.

Rezort hospodárstva schválil aj projekty spoločností ENERGE B4 a SPV Gepard. Firma ENERGE B4 získa 2,29 milióna eur, zatiaľ čo SPV Gepard dostane 1,54 milióna eur. Ich projekty sa budú zameriavať na výrobu a uskladnenie vodíka s využitím obnoviteľných zdrojov.

Naopak, spoločnosť Filatech podporu nezískala, hoci splnila všetky podmienky výzvy. Dôvodom bol nedostatok finančných prostriedkov v rámci alokovanej sumy.

Freepik

Výzva na podporu integrácie OZE

Ministerstvo hospodárstva vyhlásilo výzvu v máji 2023, pričom firmy mohli žiadať o podporu do maximálnej výšky štyroch miliónov eur. Cieľom výzvy bolo zvýšiť flexibilitu elektroenergetických sústav a umožniť vyššiu integráciu obnoviteľných zdrojov energie. Výzva bola uzavretá v júli a výsledky boli zverejnené vo februári 2024.

Podpora vodíkových projektov predstavuje krok k čistejšej a udržateľnejšej energetike, pričom sa očakáva, že využívanie vodíka prispeje k znižovaniu emisií a energetickej sebestačnosti Slovenska.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP