Miliónové lúpeže kamiónov naložených modernou technikou sa odohrali v štýle akčného filmu. Skupina zlodejov cielila na produkty veľkých technologických značiek vrátane Oculus VR headsetov, Microsoft hardvéru a ďalších hodnotných tovarov. Ich taktika bola jednoduchá, no efektívna. Sledovali distribučné centrá, vyhliadli si kamióny s drahým nákladom a čakali na správny moment na krádež.

Keď vodiči zastavili na čerpacích staniciach alebo počas odpočinku, zlodeji ukradli celé nákladné vozidlo, vymenili jeho náves za svoj vlastný, a ukradnutý kamión opustili. Aby sa vyhli odhaleniu, premaľovali logá a vymenili evidenčné čísla ukradnutých prívesov. Na tému upozornil portál TechSpot.

Milióny dolárov za Oculus, Microsoft a ďalších

Jedna z najvýraznejších krádeží sa stala v máji 2022, keď zlodeji ukradli kamión s Oculus VR headsetmi v hodnote približne 1,5 milióna dolárov. Tieto headsety, pravdepodobne Meta Quest 2, sú jedny z najobľúbenejších zariadení na trhu virtuálnej reality. Ďalší úlovok zahŕňal produkty Microsoftu v hodnote 940 000 dolárov, zariadenia Harman-JBL za 530 000 dolárov, ako aj nešpecifikované produkty značky Sony.

Lúpeže pokračovali aj v roku 2023, keď zlodeji získali Logitech produkty, Meta elektroniku, JBL reproduktory a Bose audio vybavenie v hodnote stoviek tisíc dolárov. Ich záujmy sa neobmedzovali len na technológiu. Kamióny s obsahom za milión dolárov, ako napríklad CF Moto štvorkolky, alebo tovar značiek Victoria’s Secret a Bath and Body Works, sa tiež stali obeťou zlodejov.

Cesta do Dade County

Podľa vyšetrovania väčšina ukradnutých tovarov skončila na predaj v Dade County na Floride. Tam boli predané za zlomok pôvodnej hodnoty. Kupujúci, ktorí sa podieľali na týchto transakciách, zrejme profitovali z lacného, no nelegálne získaného tovaru. Lúpeže takýchto rozmerov nezostávajú bez následkov. Šesť mužov bolo obžalovaných z krádeže Oculus headsetov a ďalších tovarov, pričom im hrozia prísne tresty.

Nedávno bolo tiež zatknutých sedem mužov v Texase za údajné krádeže techniky za viac ako 6 miliónov dolárov, vrátane Oculus headsetov a Ray-Ban okuliarov. Technologický tovar je čoraz atraktívnejším cieľom pre organizovaný zločin, pričom vysoké ceny a ľahká prenosnosť týchto produktov z nich robia ideálny lup. Avšak s modernými sledovacími a vyšetrovacími technológiami si zlodeji len ťažko udržia náskok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú