V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po viac ako štyroch desaťročiach sa Maďarsko opäť zapíše do vesmírnej histórie. Tibor Kapu, maďarský kozmonaut-výskumník, odštartuje 29. mája 2025 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) v rámci misie Axiom Mission 4 (Ax-4). Oznámenie o presnom termíne štartu priniesla v utorok splnomocnenkyňa ministerstva zahraničných vecí pre vesmírny výskum Orsolya Ferenczová prostredníctvom videa na Facebooku.

Podľa Ferenczovej predstavuje nadchádzajúca misia zavŕšenie takmer dvojročného výberového a výcvikového procesu, ktorý prebiehal v Maďarsku. Po jeho úspešnom absolvovaní nasledovala osemmesačná fáza príprav v Spojených štátoch, kde Kapu spolu so svojím náhradníkom Gyulom Cserényim podstúpili intenzívny tréning pod dohľadom NASA, spoločnosti SpaceX a Axiom Space.

„Po ukončení výcviku je kozmonaut-výskumník Tibor Kapu pripravený na misiu… Maďarská vlajka sa po mnohých desaťročiach opäť vznesie do vesmíru. Sledujte s nami tento nový historický maďarský úspech,“ uviedla Ferenczová.

Medzinárodná posádka a štart z Floridy

Oficiálne oznámenie o štarte misie Ax-4 priniesli spoločnosti Axiom Space a Európska vesmírna agentúra (ESA) na online tlačovej konferencii. Raketa Falcon 9 od SpaceX miliardára Elona Muska má odštartovať 29. mája o 19.03 h SELČ z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Tibor Kapu nebude na palube sám. Posádku doplnia americká veliteľka Peggy Whitsonová, poľský inžinier Slawosz Uznaňski-Wišniewski a indický vojenský testovací pilot Šubhanšu Šukla. Misia tak bude predstavovať ukážku medzinárodnej spolupráce v oblasti výskumu a technológie.

freepik
Historický návrat po 45 rokoch

Zatiaľ jediným Maďarom, ktorý sa dostal do vesmíru, bol Bertalan Farkas. V roku 1980 sa zúčastnil na lete kozmickej lode Sojuz 36 spolu s ruským kozmonautom Valerijom Nikolajevičom Kubasovom. Farkasov let bol súčasťou programu Interkozmos, v ktorom socialistické krajiny spolupracovali so Sovietskym zväzom. Nový let Tibora Kapua je tak prvým prípadom, keď Maďarsko vysiela kozmonauta do vesmíru v rámci západného, komerčného a technologicky pokročilého projektu.

Misia Ax-4 je ďalšou z radu komerčných misií spoločnosti Axiom Space, ktoré pripravujú pôdu pre budúcu výstavbu prvej súkromnej vesmírnej stanice. Účasť Maďarska v tomto projekte je zároveň príležitosťou na vedeckú spoluprácu, propagáciu národného výskumu a návrat medzi vesmírne aktívne krajiny. Maďarský verejný aj vedecký priestor tak očakáva májový štart s veľkým napätím a hrdosťou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP