V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Poľský premiér Donald Tusk oznámil, že počítačový systém jeho strany Občianska platforma (PO) sa stal terčom kybernetického útoku. Na sociálnej sieti X naznačil, že ide o prvý krok zahraničného zasahovania do nadchádzajúcich májových prezidentských volieb. Podľa prvých zistení bezpečnostných služieb vedú stopy útoku na východ.

Podpredseda vlády a minister pre digitálne záležitosti Krzysztof Gawkowski potvrdil, že incident je vážny a vláda bude o jeho priebehu pravidelne informovať verejnosť. Šéf kancelárie predsedu vlády Jan Grabiec dodal, že podľa poľských orgánov kybernetická aktivita smerovala na IT infraštruktúru PO, pričom útočníci sa zamerali na počítače zamestnancov kancelárie strany a volebného štábu.

„Útok spočíval v pokuse ovládnuť tieto počítače, umožniť monitorovanie ich obsahu zvonku a dokonca generovať obsah prostredníctvom týchto zariadení,“ uviedol Grabiec s tým, že rozsah útoku je „dosť nebezpečný“.

Útok nebol náhodný, cielené narušenie kampane?

Kybernetický útok nezasiahol len webovú stránku strany, ale aj systémy využívané volebným štábom PO v predvolebnej kampani. Útok prebehol cez sieť, pričom bol zameraný na viacerých ľudí pôsobiacich v štruktúrach strany. Podľa odborníkov išlo o sofistikovanú akciu, ktorej cieľom mohlo byť narušenie volebného procesu alebo získanie citlivých informácií.

Na otázku, či za útokom môžu stáť ruské alebo bieloruské tajné služby, Grabiec odpovedal, že nechce zasahovať do vyšetrovania poľských bezpečnostných zložiek. Vzhľadom na geopolitickú situáciu a časté obvinenia voči Moskve a Minsku z hybridných útokov však nie je vylúčené, že práve tieto krajiny môžu mať na narušení poľských volieb záujem.

hacker
Freepik

Poľsko je jedným z najaktívnejších podporovateľov Ukrajiny v konflikte s Ruskom a zároveň členom NATO, čo z neho robí cieľ pre rôzne formy kybernetických útokov a dezinformačných kampaní.

Obavy z ďalších kybernetických útokov

Experti varujú, že s blížiacimi sa voľbami môže podobných útokov pribúdať. Ak by sa útočníkom podarilo získať kontrolu nad počítačmi volebných štábov, mohli by ovplyvniť kampaň, manipulovať s informáciami či dokonca šíriť falošné správy.

Poľská vláda preto pravdepodobne posilní kybernetickú ochranu kľúčových systémov, aby zabránila ďalším pokusom o narušenie volieb. Očakáva sa, že vyšetrovanie útoku a jeho možných pôvodcov bude pokračovať v nasledujúcich dňoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP