V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonské aerolínie (JAL) sú druhou najväčšou leteckou spoločnosťou v krajine. Čelia však rozsiahlemu kybernetickému útoku, ktorý môže viesť k meškaniam alebo dokonca až k rušeniu letov. Hovorkyňa spoločnosti vo štvrtok potvrdila, že spoločnosť zaznamenala nepriaznivú situáciu v dôsledku kybernetického zásahu, pričom podrobnosti útoku zatiaľ neboli zverejnené.

„Môžeme potvrdiť, že sme boli vystavení kybernetickému útoku a situáciu riešime,“ uviedla hovorkyňa, pričom zdôraznila, že táto situácia môže ovplyvniť prevádzku letov.

Zvýšené riziko kybernetických hrozieb

Japonské aerolínie sú známe svojou precíznosťou a spoľahlivosťou, a preto je podobná situácia závažným problémom pre reputáciu spoločnosti. JAL patrí medzi lídrov v japonskej leteckej doprave, po spoločnosti All Nippon Airways (ANA).

Kybernetické útoky v Japonsku však nie sú novinkou. V roku 2022 sa podobnému útoku musel postaviť jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete – Toyota. Tento kyberútok spôsobil prerušenie prevádzky vo viacerých výrobných závodoch spoločnosti a mal závažný vplyv na jej produkciu.

Rastúci počet kybernetických útokov v Japonsku, krajine známej svojimi pokročilými technológiami, vzbudzuje obavy o bezpečnosť kritickej infraštruktúry. Populárna japonská stránka na zdieľanie videí Niconico bola v júni tohto roka nútená pozastaviť svoje služby po útoku, ktorý spôsobil rozsiahle narušenie jej prevádzky.

Tento trend poukazuje na stále sa zvyšujúce hrozby v oblasti kyberbezpečnosti, ktorým musia čeliť nielen korporácie, ale aj samotná vláda. Tokio sa preto zaviazalo k výraznejším opatreniam na ochranu digitálnej infraštruktúry a sprísnenie bezpečnostných protokolov.

NoName 13/Pixabay

Vplyv na cestujúcich a letecký priemysel

Dôsledky kybernetického útoku na spoločnosť JAL zatiaľ nie sú celkom jasné, no možné narušenie letového plánu môže spôsobiť značné komplikácie pre tisíce cestujúcich. Meškanie alebo rušenie letov ovplyvní predovšetkým prázdninové cestovanie, ktoré patrí medzi najsilnejšie obdobia pre letecký priemysel.

Spoločnosť uviedla, že intenzívne pracuje na obnovení bezpečnosti a hladkej prevádzky svojich systémov. Letecké spoločnosti vo svete, vrátane JAL, sú čoraz častejšie cieľmi kybernetických útokov, čo poukazuje na zraniteľnosť moderných technológií v odvetví dopravy.

Kybernetický útok na JAL zdôrazňuje nutnosť investícií do kyberbezpečnosti. Japonské aerolínie aj vláda sa pravdepodobne budú snažiť zvýšiť odolnosť infraštruktúry voči podobným hrozbám v budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP