V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu počas virtuálneho klimatického summitu zorganizovaného Brazíliou ubezpečil, že Peking nepoľaví vo svojom úsilí v boji proti klimatickým zmenám. Jeho vyjadrenie prichádza v období, keď Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa odstupujú od globálnych klimatických dohôd, čím sa prehlbuje rozdiel medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta v prístupe k ochrane klímy.

„Bez ohľadu na to, ako sa zmení medzinárodná situácia, čínske úsilie v boji proti klimatickým zmenám sa nespomalí,“ vyhlásil Si s dôrazom na to, že jeho krajina chce aj naďalej podporovať medzinárodnú spoluprácu v tejto oblasti. Zároveň prisľúbil, že Čína ešte pred novembrovým klimatickým summitom COP30 zverejní nové záväzky na zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2035.

Záväzky aj mimo oxidu uhličitého

Podľa Siho by mali nové čínske záväzky pokrývať všetky hlavné skleníkové plyny, nielen oxid uhličitý. To signalizuje širší a systematickejší prístup Pekingu k ochrane klímy, pričom dôraz kladie nielen na dekarbonizáciu, ale aj na kontrolu ďalších významných emisií, ako je metán či fluorované plyny. Prezident zároveň zopakoval dlhodobý cieľ Číny dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060.

Aj napriek masívnym investíciám do obnoviteľných zdrojov energie zostáva čínska ekonomika silne závislá od uhlia. Práve toto palivo tvorí stále rozhodujúci podiel na spotrebe energie v krajine a je zároveň hlavnou príčinou vysokých emisií skleníkových plynov.

Freepik

Klimatické ciele Číny sa nedarí plniť

Aj keď sa Peking oficiálne profiluje ako líder v oblasti klimatických záväzkov, aktuálne údaje hovoria inak. Podľa správy agentúry AFP čínske emisie skleníkových plynov v roku 2024 mierne vzrástli, čo znamená, že krajina nesplnila klimatické ciele stanovené na tento rok. Analytici varujú, že tieto údaje predstavujú porušenie kľúčového záväzku vyplývajúceho z Parížskej klimatickej dohody.

Napriek tomu Si Ťin-pching tvrdí, že Peking zostáva na ceste k splneniu dlhodobých klimatických cieľov a jeho vláda chce zintenzívniť úsilie v oblasti znižovania emisií, vývoja zelených technológií a rozvoja obnoviteľných zdrojov.

Vyjadrenia čínskeho prezidenta prichádzajú v čase, keď rastie tlak na najväčších znečisťovateľov, aby preukázali konkrétne kroky k dosiahnutiu klimatických cieľov. Spojené štáty pod Trumpovým vedením opäť prehodnocujú svoje environmentálne záväzky, čím oslabujú globálnu jednotu v klimatickej politike. Peking tak využíva situáciu na to, aby sa prezentoval ako stabilný a zodpovedný hráč v klimatickej oblasti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP