V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovenské elektrárne sa pomaly dostávajú z enormného zadlženia a zároveň rozširujú svoju výrobnú kapacitu. Po úspešnom spustení tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce v roku 2023 sa čoskoro očakáva zaradenie štvrtého bloku do komerčnej prevádzky.

Ako uviedol generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, štvrtý blok Mochoviec by mal začať komerčnú prevádzku začiatkom roka 2026. „S obrovskou radosťou musím povedať, že v roku 2024 sme išli absolútne podľa harmonogramu. Nemáme žiadny sklz. Vidno, že tie problémy, ktoré boli na trojke, sa vyriešili aj na štvorke,“ uviedol Strýček.

Celkové náklady na dostavbu tretieho a štvrtého bloku sa vyšplhali na 6,4 miliardy eur. Spustením štvrtého bloku sa Slovensko zaradí medzi európske jadrové veľmoci a jeho nízkoemisná výroba elektriny ho postaví do výhodnej pozície v rámci Európskej únie.

Sebestačnosť a vývozy elektriny

Slovensko je už dnes energeticky sebestačné, pričom väčšinu roka elektrinu vyváža. Vďaka štvrtému bloku Mochoviec bude môcť pokryť domáci dopyt aj počas letných odstávok ostatných jadrových blokov, keď sa mení jadrové palivo.

„Štvrtý blok nám zabezpečí, že aj v čase odstávok budeme nezávislí od dovozov. A vývoz elektriny dnes nie je žiadny problém. Najmä na Balkáne je elektriny nedostatok, takže umiestnenie tej elektriny v zahraničí a jej predaj bude absolútne bezproblémový,“ zdôraznil Strýček.

Slovenské elektrárne zaznamenali v roku 2023 čistý zisk 558 miliónov eur, pričom za rok 2024 očakávajú rast zisku na približne 800 miliónov eur. Tento výnimočný výsledok je spôsobený predajom elektriny na tri roky dopredu, keď ceny elektriny dosahovali vysoké úrovne.

Strýček však varoval, že podobné zisky v budúcnosti nebudú udržateľné, keďže ceny elektriny výrazne klesli. „Aj keď spustíme štvrtý blok, nebudeme zďaleka dosahovať tieto úrovne,“ upozornil.

AE Mochovce
AE Mochovce

Historické refinancovanie dlhu

Domácnosti už tretí rok využívajú zastropovanú cenu elektriny na úrovni 61 eur za megawatthodinu, čo je jedna z najnižších cien v Európe. Strýček nevylúčil, že táto výhoda by mohla pokračovať aj v ďalších rokoch v závislosti od dohody s vládou.

„Domácnosti už dnes profitujú zo stabilizácie cien energií,“ uviedol Strýček. Slovensko má po Bulharsku druhú najnižšiu cenu silovej elektriny v EÚ.

Slovenské elektrárne sa zároveň postarali o najväčšie korporátne refinancovanie v histórii Slovenska. Uzavreli úverovú zmluvu na 3,6 miliardy eur so syndikátom 20 medzinárodných bánk.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP