V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Debata o jadrovej energii sa v Nemecku znovu rozprúdila. Krajina, ktorá pred dvomi rokmi definitívne ukončila svoje pôsobenie v oblasti jadrovej energetiky, sa teraz podľa nového prieskumu verejnej mienky začína k tejto téme vracať s rastúcou podporou zo strany obyvateľstva.

Výsledky prieskumu zverejnila agentúra DPA a server Deutsche Welle, pričom zber dát zabezpečil renomovaný výskumný inštitút Innofact. Nemecko zatvorilo posledné tri jadrové elektrárne v apríli 2023. Dôvodom bola dlhodobá politika vyraďovania jadra, ktorá sa začala po havárii v japonskej Fukušime v roku 2011.

Táto tragédia, spôsobená silným zemetrasením a následnými vlnami cunami, si vyžiadala vyše 18.500 životov a havária elektrárne bola klasifikovaná ako druhá najvážnejšia jadrová katastrofa po výbuchu černobyľskej elektrárne v roku 1986. Fukušima sa stala katalyzátorom rozsiahleho odmietania jadrovej energie nielen v Nemecku, ale aj v ďalších krajinách Európy.

Prieskum ukazuje zmenu nálady

Najnovší online prieskum, realizovaný v dňoch 27. až 31. marca na vzorke 1007 respondentov, ukazuje výraznú zmenu postoja verejnosti. Až 55 % Nemcov sa vyslovilo za návrat k jadrovej energii, zatiaľ čo 36 % je proti a 9 % si nie je istých. Tento posun môže súvisieť s energetickou neistotou, rastúcimi cenami energií alebo obavami z nedostatočnej kapacity obnoviteľných zdrojov v krátkodobom horizonte.

Podpora jadrovej energie nie je rovnomerná naprieč populáciou. Muži ju podporujú výraznejšie ako ženy – až 60 % mužov je za jej návrat, zatiaľ čo u žien je to menej než polovica. Rozdiely sa objavili aj v rámci regiónov. Vyššiu podporu má jadro na východe a juhu krajiny, zatiaľ čo sever a západ sú k tejto myšlienke rezervovanejšie. Tieto rozdiely môžu súvisieť s rôznou priemyselnou infraštruktúrou, historickými skúsenosťami a regionálnou energetickou závislosťou.

TASR - Lukáš Grinaj

Obnoviteľné zdroje zostávajú prioritou

Aj keď podpora jadrovej energie rastie, väčšina Nemcov stále uprednostňuje investície do obnoviteľných zdrojov. Za tento smer sa vyslovilo 57 % respondentov, zatiaľ čo iba 17 % má opačný názor. To naznačuje, že podpora jadra nemusí byť vnímaná ako alternatíva k zeleným technológiám, ale skôr ako doplnkové riešenie na zabezpečenie energetickej stability.

Výsledky prieskumu ukazujú, že verejná mienka v Nemecku sa vyvíja a politickí lídri budú musieť tieto zmeny zohľadniť pri tvorbe dlhodobej energetickej stratégie. Či sa jadrová energia vráti do nemeckého energetického mixu, zostáva otázne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP