V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovensko je dlhodobo považované za jadrovú veľmoc v strednej Európe, pokračuje v rozširovaní svojich aktivít v oblasti jadrových technológií. Najnovšie kroky podčiarkuje významná dohoda medzi slovenskou spoločnosťou VUJE, lídrom v oblasti jadrových technológií, a francúzskou konzultačnou firmou NucAdvisor.

Tá je špecialistom na jadrovú energetiku. Táto zmluva o spolupráci bola podpísaná na pôde Francúzskeho veľvyslanectva na Slovensku, pričom jej zámerom je prehĺbiť odbornú spoluprácu a rozšíriť možnosti poskytovania jadrových služieb na medzinárodnej úrovni.

Nová éra v jadrových technológiách

Zmluva sa zameriava na rôzne oblasti spojené s rozvojom pokročilých jadrových technológií. Medzi prioritami spolupráce sú najmä projekty malých modulárnych reaktorov (SMR), ktoré predstavujú budúcnosť bezpečnej a efektívnej výroby jadrovej energie. Tieto reaktory s nižšou kapacitou, ale vysokou efektivitou sú mimoriadne perspektívne pre krajiny s menším dopytom po elektrickej energii alebo ako doplnok k veľkým jadrovým elektrárňam.

Okrem toho sa zmluva zameriava aj na vývoj pokročilých jadrových technológií, výskumných reaktorov a na podporu jadrových výskumných centier. Tieto iniciatívy zahŕňajú výskum a vývoj, ktoré môžu byť nielen komerčne využiteľné, ale aj dôležité pri riešení problémov spojených s dekarbonizáciou ekonomiky a znižovaním uhlíkovej stopy.

Tlačové oddelenie Francúzskeho veľvyslanectva pri tejto príležitosti uviedlo: „Špecifické oblasti spolupráce zahŕňajú nové jadrové projekty vrátane malých modulárnych reaktorov, pokročilých jadrových technológií, ako aj výskumných reaktorov a zariadení pre jadrové výskumné centrá.“

TASR - Lukáš Grinaj

Strategická spolupráca medzi NucAdvisor a VUJE

Podpis dohody nie je prvým kontaktom medzi slovenským VUJE a francúzskou spoločnosťou NucAdvisor. Tieto dve spoločnosti už majú skúsenosti s realizáciou spoločných projektov, pričom teraz chcú posilniť vzájomnú spoluprácu a rozšíriť svoju pôsobnosť nielen v Európe, ale aj mimo nej.

Spolupráca sa má orientovať nielen na technologické a inžinierske aspekty, ale aj na rozvoj odborných zručností a kapacít v oblasti jadrovej energetiky. To zahŕňa aj vzdelávanie nových generácií jadrových odborníkov, čo je dôležité pre budúcnosť tohto sektora, ktorý sa snaží reagovať na výzvy klimatickej krízy a energetickej transformácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP