V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Izraelská armáda počas uplynulého víkendu zachytila a zostrelila raketu odpálenú z územia Jemenu, ktoré je pod kontrolou povstalcov známym ako húsíovia. Incident vyvolal okamžitú reakciu obranného systému krajiny a v niekoľkých oblastiach Izraela zazneli varovné sirény. K raketovému útoku došlo v čase, keď Spojené štáty výrazne zintenzívnili svoje vojenské operácie v Jemene.

Raketa, ktorú sa podarilo izraelskému systému protivzdušnej obrany zachytiť ešte pred dopadom, bola vypálená z oblasti kontrolovanej húsíjskymi militantmi. Tí sú podporovaní Iránom a už dlhší čas podnikajú útoky na ciele v Izraeli i na lodnú dopravu v Červenom mori. Sobotný incident potvrdzuje, že konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy má potenciál prerásť do širšieho regionálneho konfliktu.

Americká odpoveď

Americký prezident Donald Trump v marci tohto roka nariadil rozsiahlu vojenskú operáciu proti húsíom v Jemene. Cieľom je oslabiť ich schopnosti útočiť na civilné a obchodné ciele a odradiť ich od ďalšej agresie. Podľa Bieleho domu ide o najväčšiu americkú vojenskú operáciu v regióne Blízkeho východu od Trumpovho návratu do Bieleho domu v januári. Údery majú za cieľ narušiť dodávateľské siete povstalcov, zničiť sklady zbraní a odradiť Irán od ďalšej podpory húsíov.

Samotní húsíovia uviedli, že ich útoky na Izrael a na lode v Červenom mori sú reakciou na izraelské vojenské operácie v Gaze a zároveň prejavom solidarity s Palestínčanmi. Vyhlásili, že po amerických útokoch plánujú rozšíriť svoje raketové a bezpilotné operácie aj na ďalšie izraelské ciele. „Budeme pokračovať v našich útokoch, až kým sa agresia voči Gaze neskončí,“ uviedli vo svojom vyhlásení.

Pixabay

Napätie na viacerých frontoch

Situácia tak eskaluje na viacerých úrovniach. Vojna v Pásme Gazy, aktivity húsíov v Jemene, raketové útoky na Izrael a priamy zásah americkej armády vytvárajú výbušnú kombináciu, ktorá ohrozuje stabilitu celého regiónu. Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že konflikt by mohol prerásť do širšieho vojenského stretu, do ktorého by mohli byť zatiahnuté aj ďalšie krajiny Blízkeho východu.

Povstalecké aktivity húsíov a ich vojenské kapacity podporované Iránom predstavujú pre Izrael aj západné krajiny rastúcu hrozbu. Spojené štáty sa preto snažia demonštrovať silu a odhodlanie zasiahnuť, ak dôjde k ohrozeniu medzinárodnej bezpečnosti. Otázkou zostáva, do akej miery bude táto stratégia úspešná a či sa podarí zabrániť rozsiahlejšiemu konfliktu, ktorý by mohol destabilizovať celý Blízky východ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP