V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká technologická spoločnosť International Business Machines (IBM) oznámila, že počas nasledujúcich piatich rokov investuje v Spojených štátoch 150 miliárd dolárov (približne 132 miliárd eur). Viac ako 30 miliárd dolárov pôjde na rozvoj výroby sálových a kvantových počítačov priamo v USA. Informovala o tom TASR na základe správ agentúr AFP a CNBC.

Toto oznámenie prichádza v čase, keď prezident Donald Trump zintenzívňuje tlak na technologické firmy, aby posilňovali svoju výrobu a výskum priamo v USA. S cieľom podporiť domácu ekonomiku zaviedol začiatkom apríla nové recipročné clá, ktorými chce motivovať firmy k návratu výroby na americkú pôdu. Niektoré výnimky sa však týkajú dovozu čipov, smartfónov a počítačov, aby sa neohrozila technologická dostupnosť.

IBM si chce upevniť pozíciu svetového lídra

Generálny riaditeľ IBM Arvind Krishna vyhlásil, že cieľom investície je udržať spoločnosť v pozícii technologického lídra. „Už 114 rokov sa zameriavame na americké pracovné miesta a výrobu. Týmto záväzkom zabezpečíme, že IBM zostane centrom najpokročilejších výpočtových technológií a umelej inteligencie,“ uviedol Krishna.

IBM prevádzkuje najväčšiu flotilu kvantových počítačových systémov na svete a plánuje ich ďalší vývoj aj montáž výhradne na území USA. Podľa firmy bude táto investícia nielen posilňovať technologickú suverenitu Spojených štátov, ale zároveň aj podporí ekonomiku prostredníctvom vytvárania nových pracovných miest.

TASR /AP

Trh reaguje pozitívne

Oznámenie o investíciách prichádza len týždeň po tom, čo IBM zverejnila svoje hospodárske výsledky za 1. štvrťrok. Spoločnosť prekonala očakávania analytikov, keď zaznamenala tržby vo výške 14,54 miliardy dolárov, čím prekonala predpokladaných 14,4 miliardy dolárov. Divízia infraštruktúry, pod ktorú spadajú aj sálové počítače, vygenerovala tržby 2,89 miliardy dolárov, čo je viac než odhadovaných 2,76 miliardy.

Pozitívne čísla ukazujú, že IBM je pripravená rozšíriť svoje pôsobenie v kľúčových technologických oblastiach a súčasne reagovať na meniacu sa politickú a ekonomickú realitu v USA. Investičný plán je zároveň jasným signálom, že spoločnosť vidí budúcnosť v technologickej inovácii s dôrazom na vlastné kapacity.

K investičnému trendu sa pripájajú aj ďalší lídri v sektore. Apple a Nvidia už oznámili veľké výdavkové plány na americkej pôde. Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu tak zjavne obnovil snahy o posilnenie americkej technologickej autonómie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP