V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Holandsko po viac ako desaťročí mení svoju obrannú doktrínu a vracia sa k ťažkej obrnenej technike. V stredu vláda v Haagu oznámila, že podpísala dohodu o nákupe 46 hlavných bojových tankov Leopard 2A8 od nemeckej zbrojárskej spoločnosti KNDS Deutschland v hodnote viac ako jednej miliardy eur.

Súčasťou kontraktu je aj možnosť nákupu ďalších šiestich kusov, čo jasne deklaruje zámer krajiny posilniť svoju obranyschopnosť v súlade s meniacou sa bezpečnostnou situáciou v Európe.

Návrat tankového práporu po 14 rokoch

Tanky budú dodávané v období 2028 až 2031, pričom novovytvorený tankový prápor s približne 500 vojakmi bude umiestnený v nemeckej spolkovej krajine Dolné Sasko, konkrétne v meste Lohheide. Práve tam je už od roku 2016 nasadených okolo 3000 holandských vojakov, ktorí sú súčasťou 1. obrnenej divízie nemeckej armády. Týmto krokom sa Holandsko nielen vracia k ťažkej technike, ale aj upevňuje svoju integráciu do spoločných európskych obranných štruktúr.

Holandská armáda zrušila svoj tankový prápor v roku 2011 v rámci rozpočtových škrtov a v čase, keď sa bezpečnostná stratégia orientovala na ľahšie, mobilné jednotky vhodné pre operácie typu krízového manažmentu. Zmenená geopolitická realita, predovšetkým ruská agresia voči Ukrajine, však zásadne ovplyvnila vnímanie vojenských hrozieb a viedla k prehodnoteniu obranných priorít.

Vo Vojenskom technickom a skúšobnom ústave Záhorie prebiehajú v súèasnosti skúšky prvého dodaného tanku Leopard 2A4 (na sníimke). Ten Slovensko dostalo od Spolkovej republiky Nemecko v rámci náhrady za bojové vozidlá pechoty (BVP-1) darované Ukrajine. Ukonèenie skúšok je plánované 31. marca. V priebehu tohto roka bude dodaných Ozbrojeným silám SR celkovo 15 tankov Leopard 2A4. FOTO TASR - MO SR, 21. marec 2023 *** Local Caption *** VTSÚ MO SR

Technologická špička v európskej obrane

Tanky Leopard 2A8 predstavujú najnovšiu generáciu overenej konštrukcie, ktorú dnes využíva už 15 európskych armád. Model 2A8 nadväzuje na predchádzajúce verzie modernizovanou výzbrojou, vylepšenou ochranou posádky a pokročilými elektronickými systémami. Práve rozšírenosť tohto typu tanku v Európe zabezpečuje kompatibilitu výcviku, jednotnú logistiku aj zjednodušenú údržbu, čo je v podmienkach NATO významná výhoda.

Spoločnosť KNDS Deutschland, súčasť francúzsko-nemeckého zbrojárskeho holdingu KNDS, si vďaka tomuto obchodu posilňuje svoju vedúcu pozíciu na trhu s obrnenými vozidlami. Leopardy patria medzi najspoľahlivejšie a najlepšie hodnotené tanky vo svojej kategórii a zohrávajú kľúčovú úlohu pri posilňovaní obranyschopnosti členských štátov NATO.

Tento krok holandskej vlády je viac než len nákup techniky – ide o jasný signál o odhodlaní krajiny investovať do kolektívnej bezpečnosti. V čase narastajúcich obáv z hybridných a konvenčných hrozieb je obnovenie tankového práporu dôkazom, že Holandsko berie svoju úlohu v obrane Aliancie vážne. Navyše posilňuje európsku obrannú spoluprácu a zvyšuje bojovú pripravenosť NATO na východnom krídle.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP