V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Koaličná strana Hlas-SD ostro odmietla návrh Európskej komisie, ktorý počíta so zastavením dovozu plynu, ropy a jadrového paliva z Ruska do krajín Európskej únie. Podľa vyjadrenia strany zverejneného v stredu by takýto krok predstavoval vážne riziko pre energetickú bezpečnosť Slovenska, ktorá je podľa nich neoddeliteľnou súčasťou celkovej bezpečnosti štátu.

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) je podľa strany zásadne proti pripravovaným opatreniam. Upozorňuje, že by poškodili nielen slovenské národné záujmy, ale aj kúpyschopnosť domácností a hospodársku stabilitu celej Európy. „Ministerstvo hospodárstva SR pod jej vedením nebude súhlasiť s predstaveným návrhom,“ uvádza strana.

Hlas-SD zároveň kritizuje samotný proces prípravy návrhu zo strany Bruselu. Podľa ich vyjadrení Európska komisia nepripravila dôkladnú analýzu dopadov tohto opatrenia. Návrh údajne neobsahuje odhad jeho vplyvu na ceny energií, konkurencieschopnosť priemyslu ani na celkovú energetickú bezpečnosť členských štátov EÚ.

Diverzifikácia áno, ale nie za každú cenu

Strana Hlas-SD zdôrazňuje, že podporuje snahy o diverzifikáciu energetických zdrojov, avšak odmieta riešenia, ktoré by nahradili jednu závislosť inou. „Sme presvedčení, že diverzifikácia energetických zdrojov je nevyhnutná, avšak tento krok by k nej neprispel. Namiesto skutočného riešenia by len nahradil jednu závislosť inou,“ uviedli predstavitelia strany.

Podľa nich musí byť energetická politika založená na racionálnych rozhodnutiach, ktoré budú vychádzať z reálnych potrieb krajiny, dostupných možností a dôkladne vyhodnotených rizík.

ťažba ropy, žeriav
Pixabay

Rozhodnutia musia zohľadňovať záujmy občanov

Hlas-SD opätovne trvá na tom, že akékoľvek rozhodnutia v oblasti energetiky musia byť prijímané zodpovedne a v súlade so záujmami občanov Slovenska. Energetická politika podľa strany nesmie podliehať ideologickému tlaku, ale musí reflektovať konkrétnu situáciu jednotlivých členských štátov a ich špecifiká.

Návrh Európskej komisie, ktorý predpokladá ukončenie energetickej závislosti od Ruska do roku 2027, zatiaľ vzbudzuje rôzne reakcie v rámci Únie. Slovenská vláda avizuje, že bude túto tému naďalej riešiť na pôde európskych inštitúcií s cieľom chrániť národné záujmy a energetickú stabilitu krajiny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP