Aktualizované 31. decembra 2022 – NASA vo svojom vyhlásení opisuje predbežné výsledky misie DART, ktorej sa podarilo úspešne odkloniť asteroid Dimorphos z jeho obežnej dráhy okolo väčšieho asteroidu Didymos.
Výsledky prekvapili, keďže náraz spôsobil vymrštenie obrovského množstva materiálu z asteroidu v protismere nárazu, vďaka čomu bola jeho dráha pozmenená až 3,6-násobne lepšie, než keby asteroid jednoducho sondu spolu s jej energiou absorboval.
Poznatky pomáhajú odhaliť detaily o asteroidoch a tiež o planetárnej obrane, ktorá zažila svoj prvý reálny experiment. Sonda DART pri ňom do asteroidu narazila rýchlosťou 22 530 km/h.
Vedci podotýkajú, že teraz môžu začať poznatky aplikovať a pre budúce nárazy potrebujú byť schopní s čo najvyššou presnosťou predpovedať presun hybnosti.
Na ten má vplyv nielen rýchlosť a hmotnosť samotnej sondy alebo projektilu, ale tiež štruktúra asteroidu – presun totiž môže byť poriadne rozdielny pri pevných asteroidoch, než pri tých, ktoré pozostávajú z množstva menších úlomkov.
Aktualizované 11. októbra 2022 – NASA oslavuje jedinečný historický moment, ktorý prináša skvelé správy pre budúcnosť celého ľudstva a planéty Zem. Sonda DART úspešne odklonila asteroid Dimorphos a to oveľa efektívnejšie, než vedci pôvodne predpokladali.
This just in: The #DARTmission impact is confirmed to have changed the orbit of moonlet Dimorphos around its asteroid Didymos.
For the first time ever, humans changed the motion of a celestial object. More details: https://t.co/aQj8N7fnuV pic.twitter.com/NLR6AqEcaO
— NASA (@NASA) October 11, 2022
Jeho obežná dráha okolo väčšieho asteroidu Didymos bola skrátená až o 32 minút, pričom pôvodne odborníci predpokladali, že by mohlo dôjsť k spomaleniu len o asi 10 minút, minimálna možná zmena udávaná NASA zase dosahovala len 73 sekúnd.
Test tak prekonal túto hranicu až 25-násobne a to aj napriek tomu, že sa jednalo o pomerne veľký a ťažký asteroid. V prípade budúceho ohrozenia Zeme je tak možné vyslať podobnú, prípadne o niečo silnejšiu, sondu a blížiaci sa asteroidu odkloniť z kolízneho kurzu.
Aktualizované 29. septembra 2022 – Hubblov vesmírny teleskop a Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) sa v historickom momente oba naraz dívali na zrážku sondy DART s asteroidom Dimorphos, informuje v tlačovej správa NASA.
This was also the first time Hubble and @NASAWebb looked at the same target at the same time!
With both Hubble’s visible-light view of this event and Webb’s infrared view, scientists will learn more about the DART impact and Dimorphos. pic.twitter.com/k3BbOsfFYr
— Hubble (@NASAHubble) September 29, 2022
Je to vôbec po prvý raz, čo sa oba tieto teleskopy dívali na ten istý objekt naraz a zachytili detaily, ktoré by sme si inak nemuseli vôbec všimnúť. Snímky vyhotovené JWST sú pochopiteľne o niečo detailnejšie, avšak kvôli rozličným spektrám sú dôležité pozorovania oboch teleskopov.
JWST sa má na asteroid dívať aj v najbližšej dobe a než vedci z dát zistia, čo presne sa stalo, prejde ešte nejaká doba. Webbov teleskop vyhotovil celkovo 10 snímok tejto udalosti a tri snímky Hubblovho teleskopu zachytávajú množstvo hmoty, ktorá z asteroidu po náraze „vystrelila“.
Aktualizované 27. septembra 2022 o 20:00 – Zem obdržala zo sondy LICIACube prvé snímky zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos, informuje SPACE.
Snímky zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos
LICIACube je malá sonda a nie je vybavená veľkými a vysoko výkonnými kamerami, vyhotovené fotografie ale napriek tomu vyrážajú dych pri pomyslení, že sa jedná o pomerne veľký asteroid s priemerom až 163 metrov vedľa ešte väčšieho asteroidu s priemerom približne 800 metrov.
Vedcov teraz čakajú komplikované týždne, počas ktorých sa ponoria do obdržaných dát a informácií získaných z množstva pozorovaní a pokúsia sa zistiť, čo presne touto zrážkou dosiahli a ako môžu získané poznatky pomôcť skutočnej planetárnej obrane.
Aktualizované 27. septembra 2022 o 6:00 – NASA v noci vykonala úspešne historicky prvý skutočný test planetárnej obrany, keď jej sonda DART narazila rýchlosťou až 22 500 km/h, vysvetľuje SPACE.
Kým asteroid Dimorphos dosahoval v priemere až 163 metrov a neznámu hmotnosť, malý sonda DART vážila len 600 kg a NASA dúfala, že spôsobí malú zmenu v rotácii asteroidu.
Inžinieri mali v zálohe 21 plánov pre prípad, že sa niečo pokazí – k ničomu takému ale nedošlo a sonda zasiahla asteroid s vysokou presnosťou. Až do posledných momentov vysielala dáta a to vrátane snímok, ktoré teraz môže vidieť celý svet.
Aj keď je po zrážke, najdôležitejšia časť celej misie ešte len začala. Na objekt sa díva množstvo observatórií a teleskopov, ktoré majú pomôcť zistiť, ako tento experiment vlastne dopadol. Na náraz sa zblízka dívala aj malá sonda LICIACube, ktorej dáta majú doraziť na Zem v najbližších dňoch.
„Planetárna obrana je celosvetovo zjednocujúcou snahou, ktorá ovplyvňuje všetkých žijúcich na Zemi. Teraz vieme, že dokážeme nasmerovať sondu s presnosťou potrebnou na zrážku aj s malým vesmírnym telesom. Len malá zmena rýchlosti je potrebná na to, aby sme spôsobili veľké zmeny na trajektórii, ktorou asteroid cestuje,“ vyhlásil podľa NASA Thomas Zurbuchen, pridružený správca Riaditeľstva vedeckých misií (SMD) v NASA.
Aktualizované 26. septembra 2022 – Už o niekoľko hodín dôjde k zrážke sondy DART s asteroidom Dimorphos, pričom výsledok tohto obrovského experimentu je zatiaľ neznámy a v hre je ohromné množstvo premenných, informuje portál SPACE.
Priebeh misie je možné sledovať prostredníctvom oficiálneho živého vysielania NASA. K samotnému nárazu má dôjsť hodinu a štrnásť minút po polnoci.
Pôvodný článok:
Sonda amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) má v noci na utorok 27. septembra zámerne vraziť do asteroidu. Ide o súčasť testovania systému obrany proti telesám v blízkosti Zeme (NEO). TASR správu prevzala vo štvrtok z webovej stránky stanice Sky News.
Sonda, ktorá je súčasťou misie Double Asteroid Redirection Test (DART), odštartuje z Vanderbergovej základne vesmírnych síl v americkom štáte Kalifornia. Má sa zraziť s asteroidom Dimorphos, ktorý má 170 metrov, približne o 01:14 SELČ, píše Sky News.
Dimorphos podľa NASA Zem neohrozuje, poskytuje však vhodné podmienky na testovanie. Cieľom je zistiť, či sa takto dajú vychyľovať asteroidy z ich dráhy.
DASR do asteroidu vrazí rýchlosťou približne 24 140 kilometrov za hodinu, keď bude asi 10 940 kilometrov od Zeme. Ide o prvú takúto skúšku technológie na odvrátenie asteroidu, píše Sky News. Európska vesmírna agentúra (ESA) v roku 2024 vyšle vesmírnu loď Hera, aby skúmala následky tejto zrážky.
NASA dokáže sondy opravovať aj na obrovské vzdialenosti
Starú sondu Voyager 1 sa podarilo opraviť a to aj na vzdialenosť takmer 24 miliárd kilometrov od Zeme. Voyager 1 totiž už od mája vysielal k Zemi nezmyselné a skreslené dáta zo svojho systému AACS, informovali sme o tom v samostatnom článku. Problémom bol vadný softvér.
Vedci zmenili spôsob odosielania týchto dát, čo umožnilo opäť získavať telemetriu sondy. Pri diagnostikovaní problému zistili, že Voyager začal odosielať dáta cez jeden z palubných počítačov, ktorý prestal fungovať už pred niekoľkými rokmi. Dáta preto presmerovali cez funkčný, náhradný počítač.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Majú zásoby 60 000 ton. V európskej krajine postavia obrovskú baterkáreň za 2 miliardy eur
Surové, realistické a bez jediného strihu. Mrazivá novinka Netflixu dostala prvú ukážku
Voyo prekvapivo končí. Služba sa v Česku od základov zmení, máme detaily
Vedci odhalili v slnečnej sústave záhadnú štruktúru, jej monštruózna veľkosť ich nechala bez slov
Elektromobil môžeš nabiť úplne zadarmo. Slovenský operátor rozdáva dokonalý benefit
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Neurovedec radí, ako si zlepšiť život: „Zahodil by som všetky tabletky. Žijeme v dobe bez motivácie a je to naša chyba“
Veronika a Robo prerazili s firmou na upratovanie: „Čistili sme byt po nájomníkovi, ktorý skonal. Na zápach nezabudneme nikdy“
Obľubuješ „ošču“ a vieš, čo robí človek, ktorý „lašuje“? Otestuj sa a dokáž, že nie si „čamblavý“ (NÁREČOVÝ KVÍZ)
Tragédia v Bratislave: V dome našli dobodanú ženu
Tragická nehoda. Muž spadol z 3. poschodia bytového domu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Čaká nás astronomický úkaz storočia. O pár dní uvidíme na oblohe vzácny planetárny jav
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Na smrtiaci útok si počká aj hodinu. Netradičný ázijsky štát predstavil novú kamikadze zbraň
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Je postrachom poľských tankov na bojisku, má aj „mierové účely“. Rusi predstavili účinný bojový dron
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Čaká nás astronomický úkaz storočia. O pár dní uvidíme na oblohe vzácny planetárny jav
- Európa do neho investovala miliardy eur, teraz ho ľudia nechcú. Predaj energetického zariadenia prudko klesol
- Netflix prerazil dno a zabil milovanú fantasy. Zaklínač na tom nikdy nebol horšie
-
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
- Stojí smiešne peniaze. Tento inteligentný hybrid prejde 1 200 km s minimálnou spotrebou
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
Trumpova obchodná politika sa vracia. Clá pre firmy v EÚ môžu výrazne stúpnuť
Slovensko spotrebúva plyn rýchlejšie, ako sa očakávalo. Zásoby klesli pod polovicu
Rusko v noci vypustilo na Ukrajinu rekordných 213 dronov a 7 rakiet. Škody sú enormné
Finančný sektor bude jednoduchší. Už teraz AI využíva takmer 75 % firiem
Slovenskom otriasla záhadná explózia v technickom ústave. Príčina je zatiaľ neznáma
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Neurovedec radí, ako si zlepšiť život: „Zahodil by som všetky tabletky. Žijeme v dobe bez motivácie a je to naša chyba“
Veronika a Robo prerazili s firmou na upratovanie: „Čistili sme byt po nájomníkovi, ktorý skonal. Na zápach nezabudneme nikdy“
Obľubuješ „ošču“ a vieš, čo robí človek, ktorý „lašuje“? Otestuj sa a dokáž, že nie si „čamblavý“ (NÁREČOVÝ KVÍZ)
Tragédia v Bratislave: V dome našli dobodanú ženu
Tragická nehoda. Muž spadol z 3. poschodia bytového domu
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené