V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR

V druhej polovici roku 2024 sa počet e-mailových kybernetických útokov medziročne zvýšil o takmer 200 %. Takmer 50 % opýtaných používateľov sa stalo aspoň raz terčom takéhoto útoku, pričom dominantnou metódou bol phishing. Vyplýva to zo správy spoločnosti Acronis, ktorá analyzovala trendy v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Zvýšený počet útokov zaznamenali aj poskytovatelia spravovaných služieb (MSP). Najčastejším spôsobom prieniku do ich sietí bol phishing, ktorý zasiahol až 33 % MSP. Za ním nasledovalo zneužitie protokolu RDP a iných nástrojov vzdialeného prístupu, ktoré hackerom umožňujú ovládnuť cieľové systémy na diaľku.

V správe sa uvádza, že 31,4 % všetkých e-mailov prijatých v druhej polovici roka 2024 tvoril spam, pričom 1,4 % obsahovalo malvér alebo phishingové odkazy. Phishing dominoval e-mailovým útokom so 74 % podielom, čím sa stal najrozšírenejšou kybernetickou hrozbou.

Ransomvér útočí na kritické odvetvia

Okrem phishingu bol zaznamenaný aj nárast ransomvérových útokov o 5 %. Tieto útoky sa zamerali najmä na MSP a kritické sektory, ako sú doprava, zdravotníctvo a výroba, pričom útočníci cielene napádali zraniteľné systémy s cieľom vyvolať čo najväčšie škody. Cieľom hackerov bolo maximalizovať finančné zisky, pričom využívali sofistikované personalizované taktiky a pokročilú umelú inteligenciu na obchádzanie bezpečnostných opatrení a zneužitie zraniteľností systémov.

Spoločnosť Acronis v poslednom kvartáli zablokovala viac ako 48 miliónov škodlivých adries URL na koncových bodoch, čo predstavuje 7 % nárast oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Tento trend naznačuje rastúcu sofistikovanosť hackerských operácií, zvyšujúcu sa závislosť kyberzločincov na umelej inteligencii a neustále sa vyvíjajúce techniky útokov, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre firmy aj jednotlivcov.

hacker s pozadím matrixu
Freepik

Umelá inteligencia ako nástroj hackerov

Podľa Gerald Beuchelta, CISO spoločnosti Acronis, rastúci počet útokov generovaných umelou inteligenciou predstavuje alarmujúcu výzvu pre kybernetickú bezpečnosť. „Vidíme posun k rozsiahlym útokom, ktoré sú navrhnuté tak, aby spôsobili čo najväčší dopad a viedli k vyšším finančným stratám,“ uviedol.

S rastúcim počtom kybernetických útokov je preto nevyhnutné, aby organizácie a jednotlivci venovali zvýšenú pozornosť ochrane svojich údajov a prijali efektívne bezpečnostné opatrenia na zmiernenie rizík spojených s phishingom, ransomvérom a inými kybernetickými hrozbami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP