Spoločnosť Google neustále pracuje na zlepšovaní služieb najmä z hľadiska bezpečnosti a ochrany osobných údajov. Veľký problém ale doposiaľ predstavovali rozšírenia pre Chrome, ktoré už nespadajú pod samotný Google, ale ich vývoj majú na starosti tretie strany. Google však od januára zavádza novú politiku, vďaka ktorej by mali byť rozšírenia bezpečnejšie, no najmä transparentnejšie, informuje Engadget.

Od 18. januára budú musieť vývojári zverejňovať v obchode s rozšíreniami údaje o tom, aké dáta dané rozšírenie od používateľov zbiera. Tieto informácie musia byť uvedené jasne a zrozumiteľne. Na výber bude niekoľko kategórií, ktoré môžu vývojári zahrnúť, ako napríklad osobné, identifikačné, zdravotné, finančné informácie alebo poloha, história či aktivita používateľov na webe, informuje 9to5google.

Google

Každý vývojár tiež musí súhlasiť s tým, že údaje nebude používať na zobrazovanie perzonalizovanej reklamy a neposkytne ich tretím stranám. Tieto dáta by teda mali byť využívané nevyhnutne iba na to, aby zabezpečili správne fungovanie rozšírenia.

Či tieto kroky ale reálne zvýšia transparentnosť a bezpečnosť rozšírení, nie je isté. Vývojári pokojne môžu uvádzať nepravdivé informácie, no v takomto prípade bude jednoduchšie ich usvedčenie, ak nebudú konať v súlade s novou politikou Google.

Zdroj: Engadget, 9to5google

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom