V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká automobilka General Motors (GM) upravila svoj očakávaný zisk na rok 2025 smerom nadol, pričom ako hlavný dôvod uvádza potenciálne dopady dovozných ciel v USA. Firma teraz predpokladá, že upravený zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) sa bude pohybovať v rozmedzí 10 až 12,5 miliardy dolárov, čo je výrazne menej ako pôvodný odhad 13,7 až 15,7 miliardy USD.

V aktualizovanej prognóze GM zohľadnila očakávané náklady na clo v hodnote 4 až 5 miliárd dolárov, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku zmenenej obchodnej politiky USA. Tento krok prichádza po tom, čo prezident Donald Trump podpísal 29. apríla výkonné nariadenie, ktorým čiastočne zmiernil 25-percentné dovozné clo na autá a automobilové komponenty dovážané do Spojených štátov. Podľa Trumpa majú tieto úpravy podnietiť výrobcov presunúť viac výrobných kapacít priamo do USA.

Reakcia je okamžitá, ale opatrná

V liste adresovanom akcionárom sa k situácii vyjadrila aj generálna riaditeľka Mary Barrová, ktorá uviedla, že GM očakáva pokračovanie dialógu s administratívou Donalda Trumpa o obchodnej politike. „Budeme pokračovať v pohotovom a disciplinovanom prístupe a budeme vás informovať, keď budeme vedieť viac,“ napísala Barrová.

Aj keď prezident Trump výšku ciel formálne zmiernil, podmienky pre dovozcov zostávajú značne nepredvídateľné. Analytici upozorňujú, že aj potenciálna neistota okolo obchodných opatrení môže narušiť plánovanie a cenové stratégie automobiliek. General Motors, ako jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete, preto musí kalkulovať s rôznymi scenármi a pripraviť sa aj na výrazný zásah do svojich hospodárskych výsledkov.

TASR

Presun výroby ako strategická reakcia

Očakáva sa, že podobne ako konkurenčný Mercedes-Benz či iné značky, aj GM môže začať presúvať väčšiu časť výroby do USA, aby sa vyhla nepriaznivým obchodným podmienkam. To by zároveň mohlo znamenať aj nové investície do amerických závodov a dodávateľských reťazcov, ktoré by pomohli minimalizovať závislosť na medzinárodnom dovoze dielov.

GM tak po rokoch rastu teraz čelí obdobiu, kedy musí kombinovať opatrnosť, flexibilitu a intenzívne rokovania s vládou, aby ochránila svoju ziskovosť aj pozíciu na domácom trhu. Zníženie ziskového výhľadu je preto signálom pre investorov, že automobilka sa pripravuje na turbulentnejšie obdobie, v ktorom bude musieť rýchlo reagovať na nové colné a obchodné výzvy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP