Obnoviteľné zdroje energie sú kľúčové pre boj s klimatickými zmenami. Avšak najnovší plán na výstavbu vodíkovej elektrárne v Čile vyvolal obavy vedcov, ktorí tvrdia, že by tento projekt mohol ohroziť jeden z najvýznamnejších astronomických nástrojov na svete, Veľmi veľký teleskop (Very Large Telescope, VLT).

Vodíkový projekt spoločnosti AES Energy, americkej firmy so sídlom v USA, sa má postaviť iba niekoľko kilometrov od hory Paranal, ktorá je domovom Veľmi veľkého teleskopu prevádzkovaného Európskym južným observatóriom (ESO). O téme informoval portál Interesting Engineering.

Hrozba pre astronómiu

VLT, vybudovaný v 90. rokoch za cenu 350 miliónov dolárov (v dnešnej hodnote približne 840 miliónov dolárov), patrí medzi najpokročilejšie astronomické observatóriá na svete. Skladá sa zo štyroch teleskopov s priemerom 8,2 metra, ktoré dokážu pracovať synchronizovane. Vďaka tejto technológii pomohol teleskop objasniť niektoré z najväčších záhad vesmíru.

Riaditeľ ESO Xavier Barcons však upozorňuje, že ak bude projekt INNA schválený, schopnosti VLT môžu byť značne obmedzené. Analýzy ESO ukazujú, že vodíková elektráreň by mohla zvýšiť jas nočnej oblohy v okolí hory Paranal až o 10 %. Táto zmena degraduje kvalitu observatória z jedného z najlepších na svete na priemernú úroveň. Svetelné znečistenie by zároveň výrazne skomplikovalo schopnosť teleskopu pozorovať slabé astronomické objekty.

Extreme veľký teleskop
ESO

Hora Paranal, nachádzajúca sa v čilskom púšti Atacama, patrí medzi najčistejšie miesta na planéte z hľadiska svetelného znečistenia. Vo výške 2 664 metrov nad morom je toto miesto takmer úplne oslobodené od urbanistického či priemyselného osvetlenia, pričom ponúka jasnú oblohu počas viac ako 11 mesiacov v roku.

Podľa prieskumu z roku 2023 zažíva hora Paranal najmenšie svetelné znečistenie spomedzi 28 najpokročilejších svetových astronomických observatórií. To je dôvod, prečo sa ESO rozhodlo vybudovať aj svoj ďalší revolučný teleskop, Extrémne veľký teleskop (Extremely Large Telescope, ELT), práve na neďalekej hore Armazones.

Budúcnosť astronómie na Mount Paranal

Nový Extrémne veľký teleskop, ktorého dokončenie je plánované do konca tejto dekády, sa stane najväčším optickým teleskopom na svete. S impozantným hlavným zrkadlom s priemerom 39,3 metra má ELT za úlohu posúvať hranice astronomických objavov. Za cenu 1,5 miliardy dolárov má otvoriť nové dimenzie pri skúmaní vzdialených galaxií, potenciálne obývateľných exoplanét a atmosfér vzdialených svetov.

Podľa Barconsa nie je možné nájsť pre horu Paranal náhradu. „Vodíkový projekt však môže byť presunutý na iné vhodné miesto bez výrazného vplyvu na jeho funkciu,“ zdôraznil.  Vedci preto naliehajú na AES Energy a miestne orgány, aby zvážili presun vodíkovej elektrárne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP