V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Extrémne horúčavy spôsobené zmenou klímy môžu mať v Európe katastrofálne následky. Vedci z Londýnskej vysokej školy hygieny a tropickej medicíny (LSHTM) upozorňujú, že do konca 21. storočia môžu vysoké teploty spôsobiť až 2,3 milióna úmrtí. Táto bilancia významne prevýši pokles počtu obetí spôsobený ústupom mrazivých zím.

Podľa štúdie, ktorú cituje agentúra DPA, by sa mohla celková úmrtnosť v určitých oblastiach, napríklad v Británii a Írsku, dokonca znížiť v dôsledku ubúdania úmrtí spôsobených nízkymi teplotami.

Avšak v iných častiach Európy bude situácia úplne opačná. Stredomorie, stredná Európa a Balkán budú patriť k najviac zasiahnutým regiónom. Najväčšie riziko pritom hrozí v Španielsku, Taliansku a na Malte, kde sa horúčavy v kombinácii s vysokou vlhkosťou môžu stať smrteľnými.

Čierny scenár

Vedci v rámci svojej analýzy vypracovali niekoľko scenárov. Ten najpesimistickejší predpokladá, že svet podnikne len minimálne kroky na boj proti klimatickým zmenám. Ak by sa takýto vývoj naplnil, vysoké teploty by do roku 2100 mohli pripraviť o život viac ako 2,3 milióna Európanov.

No ani pri najoptimistickejšom scenári, keď sa podarí dosiahnuť maximálne úsilie na zmiernenie klimatických zmien, by sa negatívne zdravotné dôsledky nepodarilo úplne eliminovať. Na varovania odborníkov reagovala aj Raquel Nunesová z Lekárskej fakulty Univerzity vo Warwicku, ktorá upozornila, že klimatická zmena bude mať obrovský dosah na verejné zdravie.

Keďže zmena klímy vedie k extrémnejším horúčavám, očakáva sa, že počet úmrtí v dôsledku horúčav sa zvýši, čo bude znamenať ďalší tlak na systémy zdravotnej starostlivosti,“ uviedla. Najviac ohrozené budú starší ľudia, osoby s chronickými ochoreniami a ekonomicky slabšie vrstvy.

WA 13 Frankfurt nad Mohanom - Vonkajší teplomer ukazuje takmer 40 stupòov Celzia v nemeckom meste Frankfurt nad Mohanom v pondelok 18. júna 2022. FOTO TASR/DPA 18.07.2022, Hessen, Frankfurt/Main: ILLUSTRATION - Ein Außenthermometer zeigt vor dem blauen Himmel und der Sonne eine Temperatur von nahezu 40 Grad Celsius an. Foto: Frank Rumpenhorst/dpa +++ dpa-Bildfunk +++ *** Local Caption *** ilustraèná snímka telomer obloha slnko

Ako zmierniť dôsledky klimatickej zmeny?

Podľa klimatológa Tima Osborna z Východoanglickej univerzity by však dopady extrémnych horúčav mohli byť výrazne zmiernené, ak by sa podnikli správne opatrenia. Zvýšenie odolnosti populácie voči extrémnym teplotám, prispôsobenie miest alebo prechod na ekologickejšie zdroje energie by mohli pomôcť znížiť počet obetí.

Vedci však zdôrazňujú, že len prispôsobenie sa horúčavám nebude stačiť. Ak by sa však podarilo výrazne spomaliť klimatické zmeny, mohlo by sa predísť až 70 % predpokladaných úmrtí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP