V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nemecko, ktoré bolo dlhé roky považované za hospodársky motor Európy, čelí čoraz vážnejším výzvam. Nové predpovede Európskej komisie (EK) odhaľujú, že tempo rastu tejto krajiny bude v nasledujúcich rokoch výrazne slabšie než priemer eurozóny. Zastaraný model založený na priemyselnom exporte a slabá domáca spotreba tlačia nemeckú ekonomiku do nepriaznivej pozície.

Európska komisia vo svojej jesennej prognóze potvrdila, že hospodárstvo eurozóny v roku 2023 porastie o 0,8 %. Na druhej strane, v prípade Nemecka sa očakáva pokles ekonomiky o 0,1 %.  Je  to zhoršenie oproti jarnej prognóze, ktorá ešte predpokladala mierny rast. Tento pokles je výsledkom pretrvávajúcej neistoty, ktorá obmedzuje spotrebu domácností a investície firiem. Ďalším problémom je oslabenie globálneho dopytu po priemyselných produktoch. Ako krajina silno závislá od exportu, Nemecko pociťuje dôsledky spomalenia svetovej ekonomiky omnoho výraznejšie

Opatrné oživenie

Prognózy na nasledujúce roky naznačujú, že nemecká ekonomika by sa mala začať zotavovať v roku 2025. Tento proces však bude pomalý a krehký. EK očakáva, že hospodársky rast Nemecka v roku 2024 dosiahne len 0,7 %. Je to menej než pôvodne predpokladaný 1 %.

Oživenie by malo byť poháňané najmä zvýšenou domácou spotrebou. Slabé tempo rastu však naznačuje, že Nemecko bude potrebovať zásadné reformy. A to hlavne kvôli tomu, aby zvýšilo konkurencieschopnosť a prispôsobilo sa meniacej sa globálnej ekonomike.

ekonomika, čísla, hodnota
Pexels

Dlhodobé výzvy

Do roku 2026 by sa tempo rastu nemeckej ekonomiky mohlo zvýšiť na 1,3 %. Ani tento odhad však nestačí na to, aby krajina dobehla priemerný rast eurozóny, ktorý by mal dosiahnuť 1,6 %. Problémy Nemecka sú hlbšieho charakteru a súvisia s dlhodobými štrukturálnymi faktormi. Slabá digitalizácia, vysoká závislosť od exportu priemyselných produktov a pomalé tempo inovácií sú len niektoré z výziev, ktorým bude krajina čeliť.

EK vo svojej správe zdôrazňuje, že nemecká ekonomika potrebuje nový impulz. Krajina bude musieť investovať do udržateľných technológií, digitalizácie a podporiť domáci trh, aby opäť získala svoju pozíciu hospodárskeho lídra Európy. V opačnom prípade môže zaostávanie Nemecka ovplyvniť celkovú stabilitu a dynamiku eurozóny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú