V nasledujúcom článku boli použité matriály SITA.

Európska únia v posledných rokoch vyplatila stovky miliónov eur firmám vlastneným najbohatším mužom sveta, Elonom Muskom – podnikateľom známym svojou blízkosťou k bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a ostrou kritikou EÚ. Tento fakt vyplýva z oficiálneho dokumentu, ktorý získala agentúra AFP a ktorý odhaľuje sumy a charakter finančných tokov smerujúcich k Muskovi z rozpočtu EÚ.

Najväčší podiel priamych finančných prostriedkov získala automobilka Tesla, ktorá v roku 2023 dostala približne 159 miliónov eur. Peniaze smerovali na výstavbu infraštruktúry pre elektromobily, konkrétne nabíjacích staníc. V súlade s cieľmi EÚ v oblasti dekarbonizácie dopravy má ísť o podporu zelenej transformácie.

Ďalšia významná platba prišla v roku 2024, keď si EÚ u spoločnosti SpaceX objednala vypustenie satelitov pre svoj strategický navigačný systém Galileo v hodnote približne 197 miliónov dolárov. Európska komisia objasnila, že k dohode došlo z dôvodu meškania plánovaného štartu európskej nosnej rakety Ariane 6, čo vytvorilo potrebu alternatívneho riešenia. Voľba padla na SpaceX ako jediného dostupného poskytovateľa.

EÚ si platila aj reklamu na sociálnej sieti X

Menšia, no symbolicky významná suma, bola vyplatená aj Muskovej sociálnej sieti X, kde Európska komisia do októbra 2023 minula 630-tisíc eur za platenú reklamu. Brusel však po tomto termíne využívanie tejto služby pozastavil, najmä pre pretrvávajúce obavy zo šírenia dezinformácií a nedostatočnej regulácie obsahu.

Nemecký europoslanec Daniel Freund (Zelení) sa po zverejnení údajov ostro ohradil voči pokračujúcej finančnej podpore Muskových firiem. Svoje výhrady prezentoval priamo na platforme X, kde napísal: „Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ a našich základných hodnôt. Je neprijateľné, aby sme naďalej platili najbohatšiemu človeku na svete stovky miliónov.“

Musk
Flickr

Freund narážal nielen na opakované Muskovy verejné vyjadrenia proti digitálnym zákonom EÚ, ktoré označil za formu cenzúry, ale aj na jeho úzke väzby na Donalda Trumpa, ktorého návrat do Bieleho domu výrazne naštrbil transatlantické vzťahy.

Technológia verzus politika

Zástupcovia Európskej komisie zatiaľ financovanie obhajujú pragmaticky. Argumentujú najmä technologickými potrebami a nedostatkom dostupných alternatív. Pri satelitoch systému Galileo bol napríklad výber SpaceX zdôvodnený technickou nevyhnutnosťou, nie ideologickým postojom.

Podľa kritikov by však EÚ mala vo svojich verejných investíciách zohľadňovať aj hodnotové otázky a zvážiť, či je správne investovať verejné prostriedky do firiem, ktorých majiteľ sa netají antipatiou voči európskej legislatíve a demokratickým inštitúciám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP