V nasledujúcom texte boli použité materiály SITA.

Projekt modernizácie Vodnej elektrárne Gabčíkovo sa stal jednou z najväčších výziev slovenského energetického sektora. Napriek viacnásobným pokusom o spustenie generálky sa táto strategická investícia opakovane odsúva. Aktuálne kroky vlády však prinášajú nádej na zmenu.

Status strategickej investície

Vláda nedávno odsúhlasila požiadavku štátneho podniku Vodohospodárska výstavba, ktorý je investorom projektu, aby získal osvedčenie o strategickej investícii. Tento krok umožní realizáciu modernizácie za približne 360 miliónov eur jednoduchšie a efektívnejšie. Podľa Ministerstva životného prostredia SR by sa generálka elektrárne mala začať v januári 2026.

Napriek optimistickým plánom je aktuálna situácia komplikovaná. Štátny podnik musel zrušiť ďalší medzinárodný tender na hlavného dodávateľa. Dôvodom sú závažné technické riziká, ktoré neboli známe pri vyhlásení verejného obstarávania. Podľa oficiálneho oznámenia je potrebné rozšíriť zákazku o ďalšie technologické inovácie, ktoré sú nevyhnutné pre bezpečnú prevádzku elektrárne.

Obstarávateľ sa zároveň snaží prehodnotiť celý proces s cieľom zvýšiť atraktivitu zákazky pre širšie spektrum potenciálnych uchádzačov. Náročnosť projektu a jeho komplexnosť spôsobujú, že úpravy verejného obstarávania sa stávajú technicky nezvládnuteľnými.

„Predmet zákazky je preto nevyhnutné rozšíriť o inováciu a modernizáciu ďalšieho technologického zariadenia nevyhnutného na bezpečnú a spoľahlivú prevádzku a výrobu. Vzhľadom na komplexnosť a zložitosť zákazky obstarávateľ za účelom otvorenia súťaže a zvýšenia atraktivity zákazky pre širšie spektrum potenciálnych dodávateľov predmetu zákazky/uchádzačov prehodnocuje spôsob nastavenia súťaže.

K tomuto rozhodnutiu obstarávateľ dospel aj s ohľadom na opakované žiadosti a pripomienky záujemcov. Obstarávateľ v súčasnosti nedokáže z technických dôvodov vykonať takú opravu súťažných podkladov, ktorá by s ohľadom na informačné systémy používané pri procese obstarávania dokázala zmeniť spôsob nastavenia verejného obstarávania, pre obstarávateľa nastali okolnosti, pre ktoré od neho nie je možné požadovať, aby v obstarávaní pokračoval,“ uviedla Vodohospodárska výstavba v oznámení o výsledku verejného obstarávania.

Na snímke staré žeriavy vo Vodnej elektrárni Gabèíkovo vo štvrtok 28. novembra 2024. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) chce vymeni vyše 30-roèné žeriavy vodnej elektrárne v Gabèíkove.  Žeriavy sú potrebné na manipuláciu s ažkými bremenami v rámci prevádzky aj na údržby a opravy zariadení vodnej elektrárne. Pôvodné stroje, ktoré osadili v rokoch 1988 a 1989, sú po rokoch technicky opotrebované a konštrukène zastarané. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** profil exteriér  VE starý žeriev
TASR

Historické peripetie

Generálna oprava Gabčíkova bola na stole už pred desiatimi rokmi, keď jednofarebná vláda Roberta Fica odobrala prevádzku elektrárne Slovenským elektrárňam, ktoré ju mali prenajatú od talianskeho Enelu. Dôvodom znárodnenia bola údajná neochota prenajímateľa investovať do modernizácie. Enel tieto tvrdenia odmietal, no štát si presadil svoje.

Ani ďalšie vlády však nedokázali tento projekt dotiahnuť do konca. Ficova tretia koaličná vláda vyhlásila tender, ktorého víťazom sa stalo Združenie Gabčíkovo. Konzorcium spoločností malo opraviť elektráreň za 81 miliónov eur, no ani tento plán sa nepodarilo zrealizovať.

Nasledovala vláda Petra Pellegriniho, ktorá síce tender uzavrela, no projekt generálnej opravy nezačala. Politické nezhody medzi koaličnými stranami, najmä SNS, viedli k ďalšiemu odkladu. Neskôr prišla vláda Igora Matoviča, ktorej nominanti tender zrušili pre údajné pochybenia.

Aktuálna situácia

Zariadenia elektrárne Gabčíkovo, ktoré fungujú od roku 1992, sú už značne opotrebované. Elektráreň s výkonom 720 megawattov produkuje ročne približne 8 % spotreby elektrickej energie Slovenska a má významnú úlohu pri ochrane pred povodňami.

Ak sa generálka podarí úspešne naštartovať, mohlo by to výrazne posilniť energetickú stabilitu krajiny. Kľúčovou otázkou však ostáva, či bude štát schopný prekonať všetky prekážky a nájsť vhodného dodávateľa na realizáciu tejto strategickej investície.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP