V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonsko, tretia najväčšia ekonomika sveta, oznámilo ambiciózny plán zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie na 40–50 % do roku 2040. Zároveň chce 20–22 % energie čerpať z jadrových elektrární. Tento krok je súčasťou aktualizovanej energetickej politiky krajiny, ktorej cieľom je nielen znížiť emisie a závislosť na fosílnych palivách, ale aj posilniť energetickú bezpečnosť v čase rastúceho geopolitického napätia.

Japonsko patrí medzi najväčších svetových dovozcov fosílnych palív. Je druhým najväčším dovozcom skvapalneného zemného plynu (LNG) a významným odberateľom ropy z Blízkeho východu. V súčasnosti fosílne palivá zohrávajú rozhodujúcu úlohu v energetike krajiny, tepelná energia pokrývala v roku 2023 takmer 69 % celkovej spotreby elektriny.

Podľa nového plánu sa však Japonsko usiluje tento podiel znížiť na 40 % alebo dokonca až na 30 %. Plán síce nešpecifikuje konkrétne podiely uhlia, ropy a zemného plynu, no jednoznačne kladie dôraz na postupnú redukciu fosílnych palív v prospech čistejších zdrojov.

jadrová elektráreň Ukrajina
TASR

Prechod na obnoviteľné zdroje

Podiel obnoviteľných zdrojov energie ako solárne, veterné či vodné elektrárne, by mal podľa plánu do roku 2040 dosiahnuť 40–50 % energetického mixu. To by znamenalo viac než dvojnásobné zvýšenie oproti roku 2023, kedy obnoviteľné zdroje tvorili len 23 % spotreby elektriny. Aj keď Japonsko po havárii vo Fukušime v roku 2011 výrazne znížilo svoju závislosť na jadrovej energii, nový plán počíta s jej opätovným nárastom na 20–22 % celkovej spotreby do roku 2040. Pre porovnanie, v roku 2023 mala jadrová energia podiel iba 8,5 %.

Súčasťou tejto stratégie je výstavba modernejších jadrových reaktorov novej generácie, ktoré by mali nahradiť staršie a vyradené zariadenia. Tento krok signalizuje zmenu postoja Japonska, ktoré už nekládlo dôraz na minimalizovanie závislosti od jadrovej energie, ako tomu bolo v minulých stratégiách.

Hoci pôvodný energetický plán zdôrazňoval potrebu dekarbonizácie, geopolitické riziká, ako vojna na Ukrajine či obmedzenia dodávok fosílnych palív, presunuli pozornosť na energetickú sebestačnosť a bezpečnosť. Japonsko si uvedomuje dôležitosť diverzifikácie zdrojov energie a zabezpečenia stabilných dodávok.

Minulý rok vyrobili veterné elektrárne v Severnom mori až 46,9 % elektrickej energie v Dánsku. Pixabay

Dôsledky a výzvy

Ak sa Japonsku podarí dosiahnuť hranicu 50 % obnoviteľných zdrojov, stane sa globálnym lídrom v oblasti udržateľnej energetiky. Zvýšenie podielu jadra môže naraziť na verejnú opozíciu, vzhľadom na trvalé obavy súvisiace s Fukušimou. Ak bude plán úspešný, môže Japonsko výrazne prispieť k celosvetovým klimatickým cieľom.

Japonská transformácia energetického mixu bude pozorne sledovaná producentmi ropy, zemného plynu a uhlia, ako aj ďalšími krajinami. Ako jeden z najväčších dovozcov týchto komodít môže zníženie japonského dopytu ovplyvniť globálne trhy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP