V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámila významnú zmenu v uplatňovaní tzv. recipročných ciel. V piatok večer miestneho času informoval americký Úrad colnej a pohraničnej stráže (CBP), že Spojené štáty vyňali zo zoznamu produktov podliehajúcich vysokým dovozným clám rôzne typy elektroniky vrátane smartfónov, počítačových komponentov a polovodičov.

Clá sa pôvodne mali vzťahovať aj na smartfóny a ďalšie zariadenia dovážané najmä z Číny. Práve na tieto produkty USA zaviedli sadzbu až 145 percent, čo spôsobilo okamžité napätie v obchodných vzťahoch. Nové oznámenie CBP však tieto technológie z ciel vyčleňuje. Podľa agentúry AFP ide napríklad o pevné disky, počítačové procesory či ďalšie elektronické súčiastky, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú prevažne mimo územia Spojených štátov.

Polovodiče s výnimkou, ale s podmienkami

Medzi výnimkami figurujú aj polovodiče, ktoré mali pôvodne podliehať základnému 10-percentnému clu pre väčšinu obchodných partnerov USA a až 125-percentnému clu v prípade čínskych výrobkov. Výnimka ich dočasne oslobodzuje od ciel, no nie je vylúčené, že v prípade zhoršenia vzťahov budú opätovne zavedené. Tento krok naznačuje, že americká administratíva sa snaží zmierniť dopad ciel na technologický sektor a zároveň ponecháva otvorenú možnosť politického nátlaku.

Trump v priebehu tohto týždňa zaviedol nový mechanizmus tzv. recipročných ciel, ktoré mali zjednotiť obchodné podmienky medzi USA a ich partnermi. Avšak už v stredu 9. apríla oznámil ich 90-dňové odloženie pre väčšinu krajín, pričom výnimku tvorí Čína. Práve voči nej boli clá naopak navýšené na už spomínaných 145 percent. Tento krok spustil reťazovú reakciu.

Pexels
Čína odpovedá vlastnými clami

Na americké opatrenia zareagovala v piatok aj Čína. Jej vláda oznámila zavedenie odvetných opatrení a už od soboty 11. apríla zvýšila clá na tovar z USA z pôvodných 84 percent na 125 percent. Tieto nové sadzby sa dotýkajú viacerých kategórií amerických produktov, hoci presný zoznam zatiaľ zverejnený nebol. Ide však o jednoznačný signál, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa opäť zintenzívňuje.

Rozhodnutie o výnimkách prichádza v čase, keď sa technologický sektor v USA obáva výrazného narušenia dodávateľských reťazcov a rastúcich nákladov. Vzhľadom na to, že väčšina elektronických komponentov sa stále vyrába mimo USA, najmä v Ázii, hrozilo, že by clá priamo ovplyvnili aj amerických spotrebiteľov a výrobcov. Administratíva sa preto rozhodla pre pragmatický krok, ktorý má zmierniť tlak na domáce firmy, no zároveň ponecháva clá ako politický nástroj voči Číne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP