Pozoruhodný objav fosílnych embryí starých 500 miliónov rokov prináša nový pohľad na evolúciu života na Zemi. Tieto embryá, objavené v oblasti Kuanchuanpu v provincii Šen-si v Číne, pochádzajú z obdobia kambria. A teda z éry, kedy došlo k prudkému rozmachu biodiverzity.

Vedci pod vedením profesora Zhanga Huaqiaoa z Nankinského inštitútu geológie a paleontológie sa domnievajú, že nález odhaľuje dôležité detaily o vývoji dávnych bezstavovcov zo skupiny Ecdysozoa, ktorá zahŕňa druhy ako hmyz, háďatká či kraby. Fosílne embryá patria medzi vzácne nálezy, pretože ich jemné tkanivá sa zvyčajne nezachovajú v takom dobrom stave, aby bolo možné študovať ich štruktúru. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Tento objav je výnimočný nielen mierou uchovania, ale aj samotnou skupinou, do ktorej embryá patria. Dosiaľ boli fosílie embryí z obdobia kambria a ordoviku obmedzené na menšiu škálu organizmov, ako sú žahavce či skupina Markuelia. Teraz však vedci prvýkrát identifikovali embryá skupiny Ecdysozoa z Kuanchuanpu bioty.

Preskúmanie embryí pomocou špičkovej technológie

Výskumný tím použil mikro-CT technológie na analýzu siedmich zachovaných embryí, ktoré boli fosilizované fosfátmi. Tieto moderné metódy umožnili vytvoriť trojrozmerné zobrazenie ich vnútornej štruktúry. Výsledky ukázali, že embryá boli obklopené tenkou a hladkou ochrannou vrstvou, ktorá pravdepodobne poskytovala výživu cez proces nazývaný lecithotrofia, kde zásoby vaječného žĺtka podporovali rast a vývoj.

Embryá mali charakteristický vakovitý tvar a chýbali im zreteľné črty, ako sú otvory alebo končatiny, čo naznačuje ich rané vývojové štádium. Sklerity, malé tvrdé platničky na tele embryí, však už boli čiastočne skostnatené, čo naznačuje pokročilejšiu úroveň vývoja.

fosílne embryo, evolúcia, život
CAS

Nové druhy s fascinujúcou históriou

Na základe týchto nálezov vedci vytvorili nové taxonomické druhy, Saccus xixiangensis a Saccus necopinus. Tieto druhy naznačujú, že vakovitý tvar tela by mohol predstavovať základnú evolučnú morfológiu, z ktorej sa postupne vyvíjali zložitejšie formy typické pre moderných ecdysozoónov.

Embryá pravdepodobne prešli dvomi možnými vývojovými cestami. Mohli buď prežiť rozsiahlu metamorfózu počas rastu, alebo sa z vajíčka liahli vo forme jednoduchých, vakovitých organizmov podobných druhu Saccorhytus, ďalšiemu známemu predstaviteľovi skupiny Ecdysozoa.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP