V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Severokórejský vodca Kim Čong-un osobne dohliadal na test výkonnosti samovražedných dronov, ktoré sú vybavené technológiou umelej inteligencie (AI). Informovala o tom vo štvrtok štátna tlačová agentúra KCNA, pričom správy potvrdzujú aj agentúry Reuters a Jonhap.

Kim Čong-un označil oblasť dronov a umelej inteligencie za najvyššiu prioritu pri modernizácii severokórejských ozbrojených síl. Podľa záberov zverejnených KCNA samovražedné drony úspešne zasiahli rôzne pozemné ciele, vrátane tankov.

Okrem útočných bezpilotných lietadiel si Kim pozrel aj nové prieskumné drony, ktoré dokážu sledovať taktické ciele a monitorovať aktivity nepriateľa na súši aj na mori. Štátna agentúra uviedla, že tieto špeciálne vyvinuté prostriedky, ktoré využívajú najmodernejšie technológie, by mohli mať zásadný význam pri monitorovaní potenciálnych hrozieb a zhromažďovaní dôležitých spravodajských informácií.

Vojenská spolupráca s Ruskom a skúsenosti z bojiska

Severná Kórea v posledných mesiacoch posilňuje svoje vojenské schopnosti a podľa agentúry Reuters severokórejské jednotky získali skúsenosti s dronovými útokmi počas vojny na Ukrajine. Hoci Pchjongjang priamu účasť svojich vojakov v konflikte nekomentoval, správy naznačujú, že Severná Kórea mohla pomáhať ruským silám pri operáciách s dronmi.

Tento vývoj vyvoláva rastúce obavy v medzinárodnom spoločenstve, keďže umelá inteligencia a drony môžu výrazne zvýšiť údernú silu severokórejskej armády. Spojené štáty a ich spojenci už v minulosti vyjadrili obavy z prehlbovania vojenskej spolupráce medzi Severnou Kóreou a Ruskom, pričom Pchjongjang údajne dodáva Moskve muníciu a ďalšie vojenské vybavenie výmenou za technológie.

vojenský dron
george-kroeker/unsplash

Severná Kórea investuje do vojenskej techniky

Testovanie nových dronov je súčasťou širšej stratégie Severnej Kórey na posilnenie vojenskej techniky. Pchjongjang v posledných mesiacoch intenzívne pracuje na vývoji moderných zbraní, vrátane balistických rakiet, hypersonických striel a teraz aj bezpilotných lietadiel vybavených AI.

Analytici varujú, že ak Severná Kórea skombinuje drony s umelou inteligenciou a existujúcimi vojenskými systémami, mohla by získať nebezpečne pokročilé útočné kapacity. Vzhľadom na rastúce napätie v regióne zostáva otázkou, ako na tieto testy zareaguje Južná Kórea, USA a ich spojenci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP