V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Zákaz dovozu ruského skvapalneného zemného plynu (LNG) sa v najbližšom sankčnom balíčku Európskej únie neobjaví. Ako vo štvrtok informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na viacero európskych predstaviteľov, členské štáty EÚ sa tejto myšlienky zatiaľ vzdali pre rozdielne postoje vlád a neistotu pri zabezpečení alternatívnych dodávok energie.

Podľa diplomatických zdrojov sa Európska komisia rozhodla nepostupovať cestou priameho zákazu dovozu, no pracuje na novej stratégii, ktorej cieľom je ukončiť závislosť Únie od ruskej energetiky do roku 2027. Oznámenie tejto stratégie sa očakáva začiatkom mája, pričom podrobnosti zatiaľ zverejnené neboli.

Odstup od zákazu: politika, riziká a kompromisy

Európska únia doteraz neuverejnila konkrétny návrh, ktorý by ruský LNG výslovne zakazoval, hoci sa o tejto možnosti diskutovalo už pri 16. sankčnom balíčku v januári 2025. Návrh sa opäť objavil pri príprave 17. balíka, ktorého zverejnenie sa očakáva do júna, ale podľa diplomatov je príprava pomalá a opatrná.

Ako uviedol nemenovaný predstaviteľ EÚ pre agentúru Reuters, Brusel nechce riskovať stratu ruského LNG bez náhrady a znižiť si tak vyjednávaciu pozíciu voči Spojeným štátom. Nová americká administratíva údajne tlačí na EÚ, aby zvýšila nákupy amerického plynu, čo by podľa niektorých európskych vlád mohlo vytvoriť novú závislosť – tentokrát od USA.

PGNiG

EÚ sa tak ocitla medzi geopolitickým tlakom a energetickou realitou – na jednej strane snaha potrestať Rusko za agresiu na Ukrajine, na druhej obava z ohrozenia energetickej bezpečnosti a rastu cien, ktoré by mohol zákaz ruského LNG spôsobiť.

Rusko stále významným hráčom, hoci podiel klesá

Ruský LNG stále predstavuje významnú časť dovozu plynu do EÚ, aj keď podiel ruského plynu na celkovej spotrebe od začiatku vojny výrazne klesol. Napriek tomu sa viacero členských štátov, najmä z juhu a západu Európy, obáva, že rýchle odstrihnutie sa od ruských dodávok by mohlo poškodiť ich ekonomiky a domácu spotrebu.

Podľa dostupných údajov je Rusko druhým najväčším dodávateľom LNG do EÚ po USA, pričom Nórsko dominuje v oblasti plynovodných dodávok.

Zdroje z prostredia EÚ uvádzajú, že stratégia plánovaná na máj by mala ponúknuť cestu, ako sa postupne zbaviť závislosti od ruskej energetiky bez náhleho výpadku dodávok. V hre sú dlhodobé zmluvy s inými dodávateľmi, investície do obnoviteľných zdrojov aj zvýšenie skladovacích kapacít.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP