V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Európa čelí výrazným komplikáciám v dodávkach zemného plynu, keďže výpadky tranzitu cez Ukrajinu nie je možné v plnom rozsahu nahradiť. Ako uviedla slovenská ministerka hospodárstva Denisa Saková po sérii rokovaní v Bruseli, alternatívne trasy sú obmedzené technickými kapacitami a ich rozšírenie si vyžaduje čas aj nové investície. Situácia sa dotýka predovšetkým Slovenska a Rakúska, ktoré sú najviac odkázané na dodávky plynu práve cez Ukrajinu.

„Po jednostrannom rozhodnutí Ukrajiny nepokračovať v tranzite plynu sa najmä Slovensko a Rakúsko ocitli v situácii, kedy nemôžu zrealizovať dodávky plynu tradičným spôsobom. Z každej svetovej strany sú najďalej od všetkých aktuálne dostupných zdrojov plynu. Alternatívne trasy dodávok plynu diskutované s Európskou úniou pre stredoeurópsky región zo západu, severu alebo z juhu sú limitované z technického hľadiska,“ uviedla Saková s tým, že problémom sú aj vysoké prepravné poplatky.

Rast cien plynu po vyhláseniach Zelenského a ruských útokoch

Dôsledkom zastavenia tranzitu cez Ukrajinu bolo okamžité zvýšenie ceny plynu o 25 %. Ministerka upozornila, že situáciu ešte viac skomplikovali ruské útoky na ukrajinské ťažobné polia, čo donútilo takmer sebestačnú Ukrajinu nakupovať plyn na európskom trhu. Táto situácia podľa Sakovej spôsobila ďalší nárast cien plynu o 10 eur za megawatthodinu.

„Trhové ceny plynu pre Slovensko sa v súčasnosti pohybujú na úrovni zhruba 55 eur za megawatthodinu, pričom takto pred rokom to bolo 35 eur,“ dodala ministerka. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že Európska komisia v najbližších dňoch prijme opatrenia, ktoré zabezpečia dostupnejšie ceny plynu pre priemysel aj domácnosti.

TASR/Milan Kapusta

Fyzický nedostatok plynu 

Okrem vysokých cien plynu je podľa Sakovej problémom aj jeho fyzický nedostatok. Dôvodom je okrem výpadku tranzitu aj povinnosť členských krajín EÚ napĺňať zásobníky plynu v presne stanovených objemoch a termínoch. Ministerka preto vyzvala Európsku komisiu na revíziu pravidiel plnenia zásobníkov.

„Štáty Európskej únie musia mať jasné pravidlá, ktorý štát kedy a aký objem plynu nakupuje. Nemôžu nakupovať všetci naraz, lebo cenu plynu by vytlačili na maximum,“ upozornila Saková s tým, že z Bruselu zatiaľ neprišla žiadna konkrétna odpoveď na to, aké opatrenia má Európska komisia pripravené.

Európa sa nachádza v komplikovanej situácii, keď sa musí vyrovnať s výpadkom tranzitu plynu cez Ukrajinu, rastom cien a nejasnou politikou Bruselu voči ruskému plynu. Slovensko sa spolu s Rakúskom snaží nájsť riešenia, pričom sa diskutuje o revízii pravidiel plnenia zásobníkov aj o ďalších investíciách do infraštruktúry.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP