V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Aj keď sú informačné technológie neoddeliteľnou súčasťou moderného vzdelávania, prinášajú so sebou aj množstvo výziev a rizík. Na to poukazuje prieskum Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý realizovala agentúra FOCUS na vzorke 520 študentov vo veku 15 až 19 rokov. Výsledky ukázali, že väčšina mladých ľudí sa už stretla s negatívnymi javmi, ako je kyberšikana, šírenie dezinformácií či nevhodný obsah na internete. Tieto problémy sa vyskytujú najmä v oblasti sociálno-komunikačnej interakcie.

Až 63 % respondentov priznalo, že sa stretlo s kyberšikanou. Kyberšikana zahŕňa najmä nenávistné komentáre, zosmiešňujúce videá či fotografie, ktoré zasahujú ich samých, spolužiakov alebo učiteľov. Sedem percent študentov tvrdí, že sa s týmito prejavmi stretávajú pravidelne, v desiatkach prípadov počas školského roka. Ďalších 14 percent uviedlo minimálne desať výskytov ročne a 43 percent hovorí o sporadických prípadoch.

Hoaxy a toxický obsah zaplavujú školské prostredie

Až 58 % študentov uviedlo, že sa stretlo so šírením hoaxov, konšpirácií a propagandy. Nevhodný obsah, vrátane vulgárnych komentárov, článkov alebo videí, zaznamenalo až 51 % respondentov. Výskum tak poukazuje na alarmujúcu frekvenciu výskytu týchto javov. Každý piaty študent tvrdí, že na jeho škole sú tieto problémy veľmi bežné alebo sa vyskytujú viackrát za rok.

Až 44 % respondentov priznalo návštevu stránok s nevhodným obsahom, vrátane pornografie, násilných videí či nenávistných materiálov. Dvadsať percent uviedlo, že sa s tým stretávajú často – minimálne desaťkrát do roka. Tieto zistenia poukazujú na to, že digitálny priestor stredoškolákov nie je dostatočne chránený ani filtrovaný.

Pixabay

Zaujímavosťou je, že technologické hrozby ako šírenie vírusov či hackerské útoky sú podľa študentov menej časté. Vírusy alebo malvér spomenulo 39 percent opýtaných, hackerské útoky 35 percent a krádež identity 28 percent. Ich výskyt je však menej frekventovaný – častý výskyt uviedla zhruba desatina respondentov.

Dievčatá sú ohrozenejšie než chlapci

Výskum zároveň odhalil rodové rozdiely. Dievčatá sa častejšie stávajú obeťami kyberšikany aj technologických útokov. So šírením toxického obsahu má skúsenosť až 25 percent dievčat, zatiaľ čo medzi chlapcami len 13 percent. Ženské respondentky zároveň častejšie uvádzali skúsenosť so zneužitím osobných údajov, vírusmi či krádežou identity. Dôvodom môže byť vyššia miera cielených útokov alebo fakt, že útočníci preferujú zameranie sa na dievčatá.

Z hľadiska typu školy, zriaďovateľa či regiónu sa výrazné rozdiely neobjavili. Mierne odchýlky boli zaznamenané len pri študentoch gymnázií a cirkevných škôl, ktorí častejšie uvádzali šírenie toxického obsahu. V štátnych školách sa zase o niečo viac spomínala krádež identity. Najčastejšie výskyty negatívnych javov hlásia študenti z väčších miest, konkrétne z okresných a krajských sídel.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP