V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa rozhodol propagovať parížsky summit o umelej inteligencii prostredníctvom deepfake videí, v ktorých „účinkuje“ v rôznych vtipných scénach. Tieto videá, zverejnené na jeho oficiálnom Instagramovom účte, ukazujú, ako Macron tancuje na legendárny hit Voyage Voyage od speváčky Desireless, predvádza sa ako rapper, a dokonca sa objavuje ako MacGyver zo známeho akčného seriálu.

„Aha, to som presne ja,“ komentuje vo videu skutočný Macron, oblečený v obleku a kravate. „Je to veľmi pekne urobené, pobavilo ma to.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Emmanuel Macron (@emmanuelmacron)

Technológia s veľkým potenciálom

Aj keď videá slúžia primárne ako zábavný prvok, Macron ich využil na zdôraznenie významu umelej inteligencie.

„Dôležitejšie však je, že pomocou umelej inteligencie vieme urobiť naozaj veľké veci: zmeniť zdravotnú starostlivosť, energetiku a život v spoločnosti. Francúzsko a Európa musia v tejto revolúcii zohrávať kľúčovú úlohu, aby nám neušla žiadna príležitosť a aby sme upriamili pozornosť na naše hodnoty.“

Týmto vyhlásením dal jasne najavo, že Európa nechce zaostať za USA a Čínou v pretekoch o dominanciu v oblasti AI.

Summit AI Action, ktorý sa uskutoční v pondelok a utorok v Paríži, privedie do francúzskej metropoly svetových lídrov a špičkových odborníkov na AI. Spoluorganizátorom konferencie je India, ktorá sa v posledných rokoch výrazne angažuje v oblasti digitálnych technológií. Cieľom summitu je nastaviť pravidlá pre zodpovedný vývoj a využívanie umelej inteligencie na globálnej úrovni.

Freepik

Vírusové video a zmiešané reakcie

Macronov experiment so self-deepfake videom vzbudil veľký ohlas. Jeho príspevok na Instagrame do nedeľného popoludnia získal viac než 73 000 označení „Páči sa mi to“.

Reakcie užívateľov sa pohybovali od pobavenia po zmätenosť. Niektorí si mysleli, že prezidentovi niekto hackol účet, iní sa zabávali a označili ho za „týpka“.

Macronova kampaň je ukážkou pozitívneho využitia deepfake technológie, no zároveň pripomína riziká, ktoré táto technológia prináša. Deepfake videá sa čoraz častejšie používajú na šírenie dezinformácií, manipuláciu verejnej mienky či podvody. Práve preto sa na summite AI Action očakávajú aj diskusie o regulácii a bezpečnom používaní AI v mediálnom priestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP