Naše telo nie je len “ľudské”. V našom čreve sídlia trilióny mikróbov. Tieto mikroorganizmy sú nevyhnutné pre zdravie, hoci vedci ešte len postupne objavujú, akú presnú úlohu majú.

Nová štúdia publikovaná v Nature Microbiology ponúka fascinujúci pohľad na to, ako určité baktérie v čreve dokážu ochrániť človeka pred škodlivými druhmi, napríklad z čeľade Enterobacteriaceae. O téme informoval portál Science Alert.

Tá zahŕňa baktérie ako Escherichia coli (E. coli), ktoré sú v malých množstvách neškodné, no pri premnožení môžu spôsobiť infekcie a ďalšie zdravotné problémy.

Dôležitý vplyv stravy a črevného prostredia

Vedci analyzovali viac než 12 000 vzoriek stolice zo 45 krajín sveta. Vďaka technológii sekvenovania DNA dokázali identifikovať a kvantifikovať mikróby v každej vzorke. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí mali v čreve prítomné Enterobacteriaceae, mali výrazne odlišné zloženie črevnej mikroflóry než tí, ktorí tieto škodlivé baktérie nemali.

Ďalšie skúmanie odhalilo dva typy baktérií. Ko-kolonizátory – baktérie, ktoré žijú vedľa Enterobacteriaceae a Ko-exkludéry – baktérie, ktoré tieto škodlivé druhy vytláčajú.

Baktéria z druhého typu, Faecalibacterium, sa ukázala ako kľúčová. Produkuje krátkoreťazcové mastné kyseliny rozkladaním vlákniny z našej stravy. Tieto kyseliny výrazne obmedzujú rast škodlivých Enterobacteriaceae, čím zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravého črevného prostredia.

Krátkoreťazcové mastné kyseliny sú známe aj inými zdravotnými benefitmi, vrátane zníženia zápalu a zlepšenia funkcie tráviaceho traktu.

Popis čriev a črevnej mikroflóry.
William Ju

Flexibilita škodlivých baktérií a nové poznatky

Prekvapením bolo, že ko-kolonizátory, ktoré žili vedľa Enterobacteriaceae, boli veľmi prispôsobivé. Mali schopnosť rozkladať rozmanité typy živín a prežiť vo variabilných podmienkach ako sú zmeny v hladine kyslíka, pH či výžive.

To protirečí doterajším predpokladom, že baktérie s rovnakými nutričnými požiadavkami nemôžu v čreve spolunažívať. Štúdia tak zdôrazňuje, že črevné prostredie a jeho podmienky sú kľúčové pre to, či sa škodlivé baktérie rozšíria alebo nie.

Objavy z tejto štúdie by mohli viesť k novým spôsobom prevencie a liečby infekcií bez použitia antibiotík. Namiesto priameho ničenia škodlivých baktérií, ktoré často ohrozuje aj “dobré” baktérie, sa dá zamerať na podporu ko-exkludérov (baktérií, ktoré bránia škodlivým druhom) alebo na vytváranie diét, ktoré podporujú ich rast.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP