V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Hoci čínsky priemysel v úvode roka 2025 zaznamenal mierny nárast zisku, situácia na medzinárodných trhoch naznačuje, že pred ním stoja ťažšie časy. Vyplýva to z oficiálnych údajov Národného štatistického úradu, na ktoré sa odvolávajú agentúry Reuters a RTTNews.

Čínske podniky zatiaľ odolávajú tlaku amerických ciel, ktoré hrozia zásadným obmedzením exportu. Zatiaľ sa nečrtá termín nových obchodných rokovaní medzi Pekingom a Washingtonom. Analytici predpokladajú, že čínska vláda zrejme čoskoro predstaví ďalšie opatrenia, ktoré by mali zmierniť dopad nových ciel na druhú najväčšiu ekonomiku sveta.

V období od januára do marca 2025 vzrástli kumulované zisky čínskych priemyselných firiem medziročne o 0,8 %, čo predstavuje 1,5 bilióna jüanov (približne 181 miliárd eur). Tento mierny nárast pomohol vyrovnať pokles zo začiatku roka, keď v januári a februári firmy zaznamenali zníženie zisku o 0,3 %. Samotný marec priniesol medziročný rast o 2,6 %. Celkový výsledok tak predstavuje obrat po poklese o 3,3 % v roku 2024.

Rozdielne výsledky v závislosti od vlastníctva

Podrobnejší pohľad na čísla ukazuje, že zisky štátnych podnikov klesli o 1,4 %, zatiaľ čo súkromné firmy stratili len 0,3 %. Na druhej strane, zahraničné podniky pôsobiace v Číne vykázali mierny rast zisku o 2,8 %. Do štatistiky sú zahrnuté podniky s ročným príjmom aspoň 20 miliónov jüanov.

Aj keď vládne stimuly pomohli podporiť spotrebu a investície, firmy sa naďalej musia vyrovnávať s pretrvávajúcimi deflačnými tlakmi, ktoré tlačia na ich marže aj mzdy zamestnancov. Navyše rastú obavy z eskalácie obchodného konfliktu s USA. „Aktuálne je vonkajšie prostredie čoraz náročnejšie a nepredvídateľné,“ upozorňuje štatistický úrad vo svojom vyhlásení.

A dealer analyses the shares index to investors (not pictured) at a securities company in Chengdu, in China's southwestern province of Sichuan, 27 August 2007. Chinese share prices closed 0.83 percent up 27 August to record a sixth straight day of gains after more listed companies reported strong earnings for the first half, dealers said. AFP PHOTO/ LIU Jin (Photo credit should read LIU JIN/AFP/Getty Images)

Výzva pre exportérov

Peking preto čoraz intenzívnejšie vyzýva domácich vývozcov, aby sa viac orientovali na domáci trh a znižovali svoju závislosť od USA. Washington totiž zvýšil clá na čínsky tovar až na 145 %, čím prakticky uzavrel americký trh pre mnohé čínske tovary. Situáciu domácich výrobcov komplikuje slabší dopyt, cenové vojny a oneskorené platby.

Politbyro Komunistickej strany v závere apríla prisľúbilo nové podporné opatrenia pre firmy a pracovníkov, ktorí sú najviac ovplyvnení americkými clami. Plánuje tiež zaviesť nové nástroje v oblasti menovej politiky a financovania na podporu technologických inovácií, domácej spotreby a zahraničného obchodu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP