V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Ceny ropy sa počas uplynulého týždňa prepadli na najnižšie úrovne v tomto roku. Hoci sa komodita krátkodobo odrazila, záver týždňa opäť priniesol straty, čím ropa vymazala všetky tohtoročné zisky. Podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa zaznamenali ropné zmesi WTI a Brent štvrtý týždeň poklesu za sebou, pričom WTI sa usadila pod hranicou 71 dolárov a Brent klesol pod 75 dolárov za barel.

Hlavným faktorom, ktorý prispel k poklesu cien ropy, bolo podľa Pánisa oznámenie o začiatku rokovaní medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom o ukončení vojny na Ukrajine. Kyjev sa vyjadril, že je otvorený kompromisu a americká strana naznačila, že osobné stretnutie lídrov sa môže uskutočniť v Saudskej Arábii.

Ruský export a obchodná vojna podkopávajú ceny

Trhy začali okamžite špekulovať, že prípadná mierová dohoda by mohla viesť k zrušeniu západných sankcií na ruské ropné produkty a k obnoveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Táto perspektíva vytvorila tlak na pokles cien ropy aj zemného plynu.

Podľa Pánisa sa na trhu objavili aj správy, že Rusko opäť obchádza americké sankcie prostredníctvom tzv. „tieňovej flotily“ tankerov. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zároveň signalizovala, že ruský export ropy by mohol zostať stabilný napriek sankciám.

Ďalším negatívnym faktorom je pokračujúca obchodná vojna. Prezident Trump síce podpísal memorandum o recipročných clách voči obchodným partnerom, avšak jeho okamžité uplatnenie je pozastavené. Hrozba obchodného konfliktu však podľa Pánisa podkopáva ekonomický sentiment, spomaľuje globálny hospodársky rast a oslabuje dopyt po rope.

Ropná plošina.
Pexels

Dopyt po rope stúpa

Analytik 365.bank Tomáš Boháček upozornil, že globálny dopyt po rope dosiahol začiatkom roka 103,4 milióna barelov denne, čo predstavuje medziročný nárast o 1,4 milióna barelov denne. Očakáva sa, že zvýšený dopyt po vykurovacom palive a rastúce ceny plynu v Európe by mohli viesť k prechodu z plynu na ropu, čo by podporilo ďalší rast spotreby.

Na strane ponuky je podľa Boháčka kľúčová snaha ukončiť konflikt na Ukrajine. Mierová dohoda by mohla znížiť tlak na sankcie voči ruským exportom energií a umožniť návrat ruskej ropy na trh bez cenových prirážok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP