V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Ceny ropy a motorových palív ostávajú pod silným vplyvom globálnych politických a ekonomických faktorov. Ako uviedol analytik finančných trhov spoločnosti XTB Marek Nemky, budúci vývoj na trhu bude závisieť najmä od možnej dohody medzi Spojenými štátmi a Iránom, rozhodnutí kartelu OPEC+ o produkcii, ako aj od obchodnej politiky medzi USA a Čínou a všeobecných očakávaní ohľadom ekonomického rastu.

Veľkoobchodné ceny pohonných látok v európskom centre obchodovania s palivami – Rotterdame – začali postupne rásť, čím kopírujú vývoj cien ropy. Podľa Nemkyho to signalizuje, že po predchádzajúcom poklese cien prichádza obrat aj na čerpacích staniciach, no zatiaľ iba mierny.

„Zatiaľ však iba mierny a pokiaľ sa ceny ropy udržia na znížených úrovniach, tak s takýmito nízkymi cenami palív by sme mohli rátať aj počas motoristickej sezóny,“ uviedol analytik.

Ceny ropy stabilizuje obchodná dohoda USA a Číny

K nedávnemu cenovému nárastu podľa Nemkyho prispelo aj oznámenie o dočasnom znížení ciel medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktoré zlepšilo sentiment na trhu s ropou. Dve najväčšie ekonomiky sveta sa dohodli na 90-dňovom pozastavení ciel, pričom zatiaľ sa znížia clá o 30 % a 10 %. Ďalšie rokovania sa majú uskutočniť počas tohto obdobia.

Tento krok priniesol mierne povzbudenie pre obchodníkov, ktorí očakávajú, že uvoľnenie obchodného napätia by mohlo zvýšiť dopyt po rope a zmierniť obavy z hospodárskeho spomalenia. Významný vplyv na vývoj cien však môže mať aj potenciálna dohoda medzi USA a Iránom. Prezident Donald Trump sa nedávno vyjadril, že Spojené štáty sú „veľmi blízko“ k uzavretiu dohody s Teheránom.

SITA

„Keďže je Irán v súčasnosti pod výraznými sankciami od USA, potenciálna dohoda a uvoľnenie týchto sankcií by mohlo na trh pridať približne 0,8 milióna barelov ropy denne,“ dodal Nemky. Práve táto možnosť zrejme zabránila ďalšiemu prudšiemu rastu cien, ktoré sa tak podľa neho udržali na približne rovnakej úrovni ako koncom minulého týždňa.

Ako sa budú vyvíjať ceny pohonných látok pred letnou sezónou?

Trh s ropou zostáva aj naďalej volatilný a bude citlivo reagovať na každý signál z rokovaní medzi USA, Iránom a Čínou, ako aj na ďalšie rozhodnutia OPEC+ o ťažobných kvótach.

Z pohľadu spotrebiteľov na Slovensku je mierne povzbudzujúce, že nízke ceny palív by mohli pretrvať aj počas letnej motoristickej sezóny, pokiaľ nedôjde k výraznému otrasu na svetových trhoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP