V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR

Umelá inteligencia (AI) môže výrazne zefektívniť prácu v oblasti práva a justície. Predstavitelia justičných inštitúcií sa na stretnutí v Bratislave zhodli, že jej využívanie môže uľahčiť spracovanie, vyhľadávanie a analýzu právnych dát, preklady či automatizované spracovanie dokumentov.

Súčasne však zdôraznili, že jej aplikácia musí byť regulovaná tak, aby nenarušila podstatu právnických povolaní.

AI už využíva takmer polovica advokátov

Podľa interného prieskumu Slovenskej advokátskej komory (SAK) takmer polovica advokátov priznala, že už teraz využíva generatívne AI nástroje. Napriek tomu predseda SAK Martin Puchalla upozorňuje, že právnici sa nemôžu spoliehať výhradne na informácie, ktoré im AI poskytne.

„Keď advokát píše podanie, žalobu na súd, odvolanie alebo niečo podobné, jednoducho sa nemôže spoliehať len na to, čo mu vychrlí umelá inteligencia. Musí byť schopný verifikovať tieto poznatky, ktoré mu možno umelá inteligencia dáva, musí ich kriticky zhodnotiť, analyzovať, zistiť, či sú na prospech alebo nedajboh na neprospech klienta a v zásade podľa tohto zvážiť a použiť tieto záležitosti. Rovnako takto musí postupovať aj súd,“ zdôraznil.

Hoci AI ponúka mnohé výhody, nesprávne alebo nekontrolované využívanie môže podľa odborníkov viesť k narušeniu systému ochrany práv a právneho štátu. Medzi hlavné riziká patrí informačná bezpečnosť, ochrana osobných údajov a dôvernosť komunikácie medzi advokátom a klientom. Otázky týkajúce sa vyhodnocovania dôkazov a interpretácie právnych textov pomocou AI sú taktiež kľúčové.

uvažujúci AI model
Freepik

Vzdelávanie právnikov

Popri regulácii a bezpečnostných otázkach odborníci zdôrazňujú potrebu reformy vzdelávania v právnických povolaniach. Absolventi právnických fakúlt by mali byť naďalej vedení ku klasickému právnemu vzdelaniu, ktoré im umožní správne a zodpovedne využívať nástroje umelej inteligencie.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) poukázal na dôležitosť kontinuálneho vzdelávania v tejto oblasti. „Budeme sa musieť, a to bolo cieľom aj dnešného stretnutia, venovať vzdelávaniu právnikov už od samého počiatku na právnických fakultách, potom cez celoživotné vzdelávanie, cez justičnú akadémiu a ďalšie profesijné združenia tak, aby samotní právnici pochopili význam morálky a etiky v práve a toho, čo by malo byť výsledkom duševnej tvorivej činnosti právnika, či už sudcu alebo nejakého úradníka na orgáne štátnej správy, ktorý vydáva rozhodnutie a kde, do akej miery môže použiť výsledky umelej inteligencie,“ vysvetlil minister.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP