V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Ruská armáda zavádza na Ukrajine novú improvizovanú technológiu určenú na boj proti bezpilotným lietajúcim strojom (UAV). Ide o terénne vozidlá Lada Niva 4×4 vybavené batériami 24 brokovnicových hlavní, ktoré majú schopnosť vytvoriť „mračno projektilov“ na elimináciu nízko letiacej hrozby. Toto netradičné riešenie ukazuje ako významnú úlohu zohrávajú drony na modernom bojovom poli.

Zariadenie pozostáva z batérie 24 brokovnicových hlavní namontovaných na prednej časti vozidla a ďalšej batérie šiestich útočných pušiek AK na zadnej časti. Batéria brokovnicových hlavní je diaľkovo ovládaná a umožňuje efektívnu obranu proti dronom letiacim nízko a pomaly.

Pri vysokorýchlostných alebo vysoko letiacej hrozbe je však účinnosť systému obmedzená. Na rozdiel od toho, batéria útočných pušiek je manuálne ovládaná posádkou a pravdepodobne pozostáva z modernejších modelov AK-12 alebo AK-15.

Účel a využitie v boji

Tento systém bol navrhnutý primárne na ochranu vojenských jednotiek, objektov a kľúčových zariadení na krátke vzdialenosti. Mobilita terénnych vozidiel umožňuje rýchlu reakciu na hrozby v mestských oblastiach aj na otvorených bojiskách. Napriek svojim výhodám však tento systém má aj svoje nedostatky.

Brokové hlavne sú ideálne proti malým až stredne veľkým dronom, pokiaľ lietajú v primeranej blízkosti a nízkej rýchlosti. Rýchle nasadenie na rôznych miestach poskytuje vojenským jednotkám okamžitú ochranu pred nečakanými vzdušnými útokmi.

Dosah brokových hlavní je obmedzený a manuálne prebíjanie 24 hlavní znižuje efektivitu pri dlhšej paľbe alebo proti skupine dronov. Pušky AK na zadnej strane nemajú moderné zameriavacie systémy, čo sťažuje ich presnosť na rýchlo sa pohybujúcich cieľoch.

Lada Niva, auto, 4X4
LADA

Taktický význam

Nasadenie týchto improvizovaných protidronových systémov poukazuje na vývoj vo vojenskej taktike, kde bezpilotné systémy získavajú čoraz väčší strategický význam. Drony sa na Ukrajine používajú na široké spektrum úloh, od prieskumu, až po útoky na pozemné ciele. Ruská reakcia v podobe „brokometov“ je pokusom o rýchle prispôsobenie sa tejto hrozbe, aj keď z dlhodobého hľadiska môže byť toto riešenie len čiastočne účinné.

Zostáva otázne, či tento systém nájde širšie uplatnenie na bojovom poli, alebo pôjde skôr o symbol experimentálnej adaptácie ruských ozbrojených síl na nové výzvy modernej vojny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP