V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Američan Tim Friede sa stal fenoménom vo svete vedy a medicíny, no len málokto by si ešte pred pár rokmi pomyslel, že práve jeho krv môže byť kľúčom k záchrane státisícov životov. Počas takmer dvadsiatich rokov si opakovane injekčne podával smrteľne nebezpečný hadí jed.

Navyše absolvoval viac ako 200 dobrovoľných uhryznutí hadmi ako mamba, kobra či tajpan. Vedci teraz potvrdili, že jeho krv obsahuje mimoriadne silné protilátky, ktoré dokážu neutralizovať široké spektrum hadích jedov.

Z hobby vznikol výskum s globálnym významom

Friede, bývalý mechanik nákladných vozidiel, si pôvodne chcel vytvoriť imunitu kvôli práci so svojimi hadmi. To, čo sa začalo ako osobný projekt, prerástlo do nebezpečnej posadnutosti. Opakovane riskoval život – raz po dvoch po sebe idúcich uhryznutiach kobrou upadol do kómy. Napriek tomu vytrval. „Stal sa z toho životný štýl a ja som sa len snažil a snažil a snažil som sa tak veľmi, ako som len vládal. Pre ľudí, ktorí sú odo mňa vzdialení 8000 míľ a ktorí zomierajú na uhryznutie hadom,“ vysvetlil svoje odhodlanie.

Vedci z Kolumbijskej univerzity, ktorí analyzovali jeho krv, hovoria o bezprecedentnom fenoméne. „Timove protilátky sú naozaj mimoriadne – naučil svoj imunitný systém, aby dosiahol toto veľmi, veľmi široké rozpoznanie,“ uviedol profesor Peter Kwong. Výsledky predbežných testov na zvieratách ukazujú, že jeho krvné protilátky dokážu neutralizovať smrteľné dávky hadích jedov, čo by mohlo zásadne zmeniť spôsob, akým dnes vytvárame protijedy.

pokrútený had
Unsplash

Hadí jed zabíja tisíce, protilátky by mohli zachraňovať

Každoročne na svete zomiera približne 140 000 ľudí v dôsledku uhryznutia jedovatým hadom. Mnohí ďalší trpia trvalými následkami alebo podstupujú amputácie. Súčasné protijedy sú často špecifické pre jednotlivé druhy hadov a ich účinnosť môže byť znížená, ak bol jed použitý na ich výrobu získaný v inom regióne. Taktiež sa vyrábajú z krvi koní, čo je náročný a menej presný proces.

Podľa profesora Kwonga sa vedci približujú k možnosti vytvoriť univerzálny protijed. „Myslím si, že v najbližších 10 alebo 15 rokoch budeme mať niečo účinné proti každej z týchto tried toxínov,“ dodal. V haďom jede sa totiž nachádza rôzna kombinácia toxínov – od neurotoxínov, ktoré paralyzujú nervový systém, cez hemotoxíny pôsobiace na krv, až po cytotoxíny, ktoré ničia bunky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP