V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Batériový závod v Šuranoch, ktorý buduje GIB EnergyX, má byť vybavený najmodernejšími ekologickými technológiami. Spoločnosť v utorok zdôraznila, že žiadne nebezpečné látky nebudú do ovzdušia vypúšťané bez schválenia príslušnými orgánmi. Zároveň odmietla obvinenia týkajúce sa kontaminácie pôdy alebo vody.

„Často spomínaná látka NMP bude zachytávaná s účinnosťou nad 99,99 % a regenerovaná na opätovné použitie vo výrobe,“ uviedol investor. Koncentrácie látky sa podľa spoločnosti budú pohybovať hlboko pod najprísnejšími povolenými limitmi. Zástupcovia GIB EnergyX zdôraznili, že ich cieľom je zabezpečiť, aby výroba nemala negatívny dopad na zdravie obyvateľov ani na životné prostredie.

Voda aj odpad pod kontrolou

Technologická voda má byť podľa vyjadrení spoločnosti opakovane recyklovaná. Pred vypustením do rieky Nitra bude prechádzať čistiacimi procesmi a monitoringom podľa prísnych legislatívnych predpisov. Chemický odpad bude podľa firmy odvážaný a likvidovaný výhradne certifikovanými spoločnosťami za prísnych bezpečnostných podmienok.

Investor zdôraznil, že celý projekt je v súlade so smernicou EIA Európskej únie. Posúdenie vplyvov na životné prostredie prebieha podľa platných slovenských a európskych predpisov a nariadení. GIB EnergyX reagovala aj na otázku statusu strategickej investície, ktorú niektorí kritici vnímajú ako problematickú. Spoločnosť uviedla, že o strategickom statuse nerozhoduje investor, ale výlučne Vláda Slovenskej republiky.

návrh baterkárne
Screenshot GIB Energy

Tá má možnosť vyhlásiť projekt za strategický, ak spĺňa zákonné podmienky, a to podľa vlastného uváženia. Výkonný riaditeľ spoločnosti Pavol Krokoš zároveň poukázal na pozitívnu odozvu zo strany verejnosti. „Evidujeme okolo 800 žiadostí o zamestnanie, takže ten záujem je pozitívny a to sme ešte nerobili ani žiadnu náborovú kampaň,“ skonštatoval Krokoš.

Minister Taraba vyjadril výhrady

Voči dokumentácii k procesu EIA však zazneli aj kritické hlasy. Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) minulý týždeň označil predložený materiál za nedostatočný. „Musím povedať, že na moje počudovanie ten dokument je dosť chabý. Chýbajú tu rozptylové štúdie, chýbajú dosahy na podzemné vody atď. Preto očakávame od investora, že to riadne všetko doplní,“ uviedol Taraba.

Projekt výstavby závodu v Šuranoch tak pokračuje pod drobnohľadom verejnosti aj štátnych orgánov. Kľúčovou výzvou bude, či investor dokáže presvedčiť o bezpečnosti zámeru nielen regulátorov, ale aj obyvateľov regiónu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP